kominek piec kaflowy kafelki
23 września 2020

Kategoria:
Dom i ogród

Kominek kaflowy – hit czy kit?

Niektórzy uważają, że kominki kaflowe to już przeszłość, bo kojarzą je z dawnymi wnętrzami. Nic bardziej mylnego. Aktualnie kominki kaflowe przeżywają swój renesans, a producenci dostosowują ich wygląd nowoczesnego designu. Zwolennicy tradycyjnego wzornictwa również znajdą wśród nich coś dla siebie. Szeroki wybór kominków tego typu gwarantuje, że każde wnętrze może być ocieplone i ciekawie wyposażone.

Kominek vs piec

Kominek i piec kaflowy różnią się od siebie sposobem działania. Piece kaflowe, w przeciwieństwie do kominków, zatrzymują ciepło. Dzieje się to dzięki kaflom, które nagrzewają się na bardzo długi czas. Wysoka temperatura utrzymywana jest przez cegły i płyty szamotowe, którymi piec jest wypełniony.  Nawet po wygaszeniu ognia piec cały czas rozgrzewa wnętrza. Minusem dla niektórych użytkowników może być fakt, że ogień nie jest widoczny z zewnątrz.

Natomiast ogrzewanie wnętrz przy użyciu kominka kaflowego odbywa się poprzez system dystrybucji gorącego powietrza (DGP). Zastosowanie tu mają aluminiowe przewody. Kiedy w kominku pali się ogień, rozprowadzają one gorące powietrze przez nawiewy. Ciepło rozchodzi się równomiernie po wszystkich pomieszczeniach, jednak po zagaszeniu ognia temperatura szybko spada. Kafle przy takim rodzaju kominka pełnią jedynie funkcję ozdobną, nie nagrzewają się, przez co nie akumulują ciepła.

„Ciepły kompromis”

Alternatywą dla kominka lub pieca kaflowego są wkłady kominkowe. Wolnostojące wkłady kominkowe są połączeniem nowoczesnych metod ogrzewania z klasyczną obudową z kafelków. Podobnie jak stare piece kaflowe akumulują one ciepło. Jak tłumaczy specjalista z firmy Kominki Wiliński: wykorzystuje się specjalne wkłady do wnętrza kominka. Utrzymują one optymalną  temperaturę w całym domu, a ich zróżnicowany design pozwala łatwo je dopasować do różnych pomieszczeń, niezależnie od ich stylu. Nadają wnętrzom nowoczesny wygląd, ale jednocześnie tworzą w nich przytulną aurę.

Zalety kominków kaflowych

Kominki kaflowe są łatwe w obsłudze i niezawodne. Solidnie skonstruowany piec to inwestycja na lata i gwarancja ciepłej, domowej atmosfery. Zaletą jest też możliwość obserwowania płonącego ognia. Kafle mogą mieć bardziej innowacyjny wygląd lub nawiązywać to dawnego stylu. Wszystko zależy od indywidualnych upodobań właściciela. Ich szeroki asortyment zadowoli nawet najbardziej wymagających klientów. Kominki to często centralny punkt pomieszczenia (np. salonu), który gromadzi domowników i przykuwa uwagę gości.