porcelana
29 grudnia 2015

Kategoria:
Dom i ogród

Kolekcjonowanie porcelany – o czym warto wiedzieć?

Porcelanowy serwis to jedna z najpiękniejszych rzeczy na wyposażeniu domostwa, nic dziwnego zatem, że otacza się je wyjątkową opieką i korzysta z nich tylko w szczególnych okolicznościach. Przez długi czas wywodzące się z Chin naczynia były tak pożądane, że jeden serwis posiadał wartość kilku wsi. Dzisiaj porcelana stała się powszechna i jej wartość zmalała, wciąż jednak znaleźć można unikatowe okazy, których ceny potrafią przyprawić o zawrót głowy. Dlatego kolekcjonowanie porcelany może okazać się nie tylko ciekawym hobby, ale i dobrą inwestycją. Od czego zacząć przygodę z kolekcjonerstwem?

Poznaj historię

Dobry kolekcjoner powinien znać historię i terminologię dziedziny, którą się zajmuje – tak jest w przypadku obrazów, samochodów, znaczków pocztowych. Nie inaczej sytuacja wygląda, jeśli chodzi o porcelanę. Należy pamiętać, że im rzadsze okazy, tym większa ich wartość. W ich rozpoznaniu może pomóc nam znajomość dziejów ważnych fabryk oraz ich sygnatur – dzięki nim rozpoznamy markę producenta oraz okres, w którym porcelana opuściła manufakturę. Znajomość historycznej działalności poszczególnych producentów pozwoli nam również zidentyfikować unikatowe, ręcznie malowane egzemplarze. W przeciwieństwie do masowo produkowanych serwisów zdobionych przy pomocy kalkomanii, takie oryginalne naczynia traktowane są jak dzieła sztuki. Dlatego też ich wartość jest bardzo wysoka.

Poznaj rynek

Nie wszystkie serwisy cieszą się równym zainteresowaniem koneserów. Znajomość ogólnych trendów przydaje się w rozpoznawaniu najcenniejszych wyrobów. Do tych z pewnością można zaliczyć produkty niemieckich przedsiębiorstw, m.in. manufaktury z Miśni, która jako pierwsza w Europie zajęła się wytwarzaniem porcelany, lub bardzo rzadkie serwisy francuskie i rosyjskie. Produkty najstarszych polskich manufaktur, takich jak Ćmielów, Chodzież czy Kristoff również budzą zainteresowanie.

Zwracaj uwagę na szczegóły

Stan fizyczny porcelany w dużej mierze decyduje o jej wartości. Znawca tematu potrafi ocenić wady pierwotne oraz wady nabyte wyrobu. Te pierwsze to wszelkie niedoskonałości pojawiające się już w procesie produkcji, takie jak wtrącenia pod szkliwem, plamki, niedomalowania – nie mają one znacznego wpływu na wartość przedmiotu. Drugie z kolei to uszkodzenia powstałe po opuszczeniu manufaktury. Zaliczamy do nich wszelkie wyszczerbienia, ślady stłuczeń, zadrapania, ślady klejenia. Im ich mniej, tym wyższa wartość porcelany. Przy oględzinach naczynia, które chcemy nabyć, należy sporo uwagi poświęcić miejscom szczególnie wrażliwym na takie uszkodzenia: uchwytom, uszkom, obrzeżom, pokrywkom oraz powierzchni stykającej się z podłożem.

Kolekcjonowanie porcelany nie oznacza nabywania wyłącznie zabytkowych naczyń, tym zajmują się przede wszystkim zawodowi kolekcjonerzy. Również współcześnie produkowane serwisy zachwycają swoim pięknem i są cennym elementem wyposażenia każdego domu. Najlepsze z nich znajdziesz na stronie porcelana24.pl.