Kocioł na ekogroszek
17 lutego 2021

Kategoria:
Dom i ogród

Kocioł na ekogroszek. Czy to się opłaca?

Paliwo XXI wieku – tak mówi się o ekogroszku. I rzeczywiście, ten rodzaj opału stał się popularny. Z raportu opublikowanego przez Izbę Gospodarczą Sprzedawców Polskiego Węgla wynika, że w ostatnich latach wzrósł odsetek osób sięgających po sortyment średni. Dla przykładu, w 2018 roku 25% Polaków wybrało groszek i ekogroszek, a w 2019 roku – 32% Polaków. Zapytajmy zatem: czy kocioł na ekogroszek się opłaca?

Dlaczego właśnie kocioł na ekogroszek?

Załóżmy, że zdecydowałeś się na kocioł z automatycznym podajnikiem i dołączyłeś do grona osób palących ekogroszkiem. Jakie korzyści zauważasz? Przede wszystkim nie musisz zasypywać paliwa kilka razy na dobę. Robisz to raz na kilka dni (a zdarza się, że i kilkanaście). Co więcej, całkiem polubiłeś to zajęcie – ekogroszek pakowany w worki to wygodne rozwiązanie. Utrzymujesz porządek na posesji, składowanie opału to dla Ciebie prosta sprawa – worki poukładane jeden na drugim równa się stabilna konstrukcja, która nie zajmuje dużo miejsca. Poza tym opakowania są niklowane, a więc nie martwisz się ani o przesuszenie paliwa, ani jego zawilgocenie. I masz świadomość, że kocioł na ekogroszek wytwarza mniejszą ilość gazów cieplarnianych, niż dzieje się to w przypadku spalania węgla kamiennego.

By móc powiedzieć: to się opłacało!

Opłacalność kotła na ekogroszek powinna być zawsze rozpatrywana w odniesieniu do konkretnych warunków. Czy – biorąc pod uwagę zapotrzebowanie cieplne budynku – odpowiednio dobrałeś moc urządzenia? Na nic się zda zakup kotła o dużej mocy, jeśli nie zostanie ona wykorzystana. I odwrotnie – nie opłaci się wybór urządzenia o takiej mocy, która nie ogrzeje domu. Używasz wysokiej jakości paliwa? Jeden kilogram wartościowego ekogroszku to nawet 30 megadżuli energii, dlatego ten rodzaj paliwa stałego wyróżnia dobry stosunek jakości do ceny. Natomiast opał niespełniający norm jakościowych sprawia, że ponosisz wyższe koszty ogrzewania i nie dbasz o stan kotła. Zawieszanie urządzenia, zrywanie zabezpieczenia w podajniku czy naprawa rozszczelnionego komina – jeśli nie chcesz borykać się z takimi problemami, stawiaj przede wszystkim na wysoką jakość. W przypadku ogrzewania to właśnie ona generuje oszczędności! – mówi specjalista z firmy Kotły Grzewcze Dragon mającej siedzibę w Suchorzewie, zajmującej się produkcją i dystrybucją kotłów centralnego ogrzewania.

Dodajmy, że kotły na ekogroszek dostępne na rynku muszą posiadać 5 klasę emisyjną (norma PN-EN 303-5:2012). Ów parametr jest umieszczony na tabliczce znamionowej kotła oraz w instrukcji jego obsługi. Konkluzja nasuwa się jedna: ekonomiczne ogrzewanie domu ekogroszkiem to przede wszystkim wybór odpowiedniego kotła i dobrej jakości paliwa.