Szalunki drewniane
22 lutego 2022

Kategoria:
Dom i ogród

Kiedy warto zdecydować się na wynajem szalunków?

Podczas wykonywania elementów betonowych i żelbetowych różnego rodzaju budynków i budowli niezbędne jest zastosowanie szalunków, zwanych też deskowaniem. To tymczasowe konstrukcje tworzone z desek lub płyt drewnopochodnych, które pozwalają nadać mieszance betonowej pożądany kształt. Szalunki można kupić na własność lub wynająć. Kiedy warto zdecydować się na tę drugą opcję?

Wynajem szalunków dla firm budowlanych

Kupno własnych szalunków jest opłacalne dla tych firm budowlanych, które na co dzień zajmują się wykonywaniem monolitycznych konstrukcji z betonu. W przypadku firm, które wykonują szalowanie jedynie okazjonalnie, lepszym wyborem będzie wynajem szalunków – wtedy, gdy pojawi się zlecenie, do którego zrealizowania będą one niezbędne. To ekonomiczne podejście – wynajem kilka razy w sezonie jest bardziej opłacalny niż zakup szalunków na własność. Co więcej, odpadają koszty związane z przechowywaniem szalunków, gdy nie są one wykorzystywane, oraz ich konserwacją. Wynajem szalunków ściennych i stropowych jest również ciekawą opcją dla wspomnianych firm budowlanych, które często korzystają z szalunków. Jeżeli konkretny system szalunkowy jest niezbędny do wykonania tylko jednego zlecenia, znacznie bardziej opłacalne niż jego kupno będzie jego wypożyczenie.

Wynajem szalunków podczas budowy domu jednorodzinnego

Podczas budowy domów jednorodzinnych wykorzystywane są zazwyczaj szalunki jednorazowe. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby zdecydować się na wynajem szalunków. Najlepszym wyborem są szalunki systemowe, które składają się z niewielkiej liczby elementów, dzięki czemu są proste i szybkie w montażu, co przekłada się na krótszy czas i niższy koszt wykonania. Przy budowie domu jednorodzinnego szalunki wynajmuje się zwykle na około 30 dni, co wynika z tego, że zdejmuje się je dopiero po całkowitym związaniu betonu. Z tego względu na wypożyczenie szalunków najlepiej zdecydować się tuż przed wylaniem fundamentów, a zwrócić je zaraz po ich zdjęciu. Koszt wynajmu na taki okres wynosi zwykle kilkaset złotych.

Decydując się na wynajem szalunków, warto poświęcić chwilę na wybór odpowiedniego dostawcy. Doświadczona firma, która specjalizuje się w obsłudze inwestycji budowlanych w zakresie dzierżawy szalunków, taka jak MDM Trade z Cholerzyna pod Krakowem, dysponuje szeroką ofertą systemów szalunkowych stropowych i ściennych (małogabarytowych, średniogabarytowych i ciężkich) przystosowanych do prac o różnym charakterze. Taka firma zapewni również fachowe doradztwo oraz produkt odpowiedniej jakości, skrojony na miarę potrzeb klienta.