gonty
12 kwietnia 2018

Kategoria:
Dom i ogród

Kiedy warto zdecydować się na gonty bitumiczne?

Zdecydowanie najpopularniejszym obecnie na rynku rodzajem pokrycia dachowego jest blachodachówka, ceniona przede wszystkim za estetyczny wygląd i stosunkowo niską cenę. Niemniej jednak na rynku znajdziemy kilka rozsądnych alternatyw – jednym z nich jest pokrycie z gontu bitumicznego. Kiedy warto się na nie zdecydować i jakie zalety ma gont bitumiczny?

Gont bitumiczny – co to takiego?

Gont bitumiczny, znany również jako gont papowy, to pokrycie dachowe składające się z osnowy i warstwy wierzchniej. W charakterze osnowy wykorzystuje się najczęściej włókninę szklaną bądź ewentualnie mieszaninę tworzyw sztucznych z włókniną szklaną. Warstwa wierzchnia z kolei wytwarzana jest z asfaltów przemysłowych bądź modyfikowanych. Gonty bitumiczne nie cieszą się zbyt dobrą sławą – spowodowane jest to tym, że przez lata pokrycia te traktowane były jako niskiej jakości tania alternatywa dla innych pokryć dachowych. Obecnie w kwestii jakości i parametrów technicznych nie ustępują one w ogóle popularnym blachodachówkom. Co więcej – pod niektórymi względami nawet je przewyższają.

Kiedy warto zainwestować w dach z gontu?

Istnieje kilka sytuacji, kiedy dach z gontu bitumicznego będzie optymalnym rozwiązaniem. Szczególnie dobrze materiał ten spisze się w przypadku dachów o wysokim kącie nachylenia bądź o nietypowym kształcie.

Należy pamiętać, że nie ma uniwersalnych typów pokryć dachowych – wyjaśnia specjalista firmy Ambit Pokrycia DachoweOznacza to, że pokrycie dachowe musi zostać dostosowane do kształtu dachu. Pokrycia z gontów bitumicznych doskonale spiszą się w przypadku dachów, których kąt nachylenia mieści się w granicach od 12 do 80 stopni, a także tych o skomplikowanej, nietypowej geometrii. Jest to spowodowane tym, że gont nakładany jest na dach w formie stosunkowo niewielkich, elastycznych łat, zatem nie ma żadnego problemu z dostosowaniem ich kształtu do kształtu płaszczyzn dachu.

Zalety gontów bitumicznych

Dlaczego warto zainwestować w dach z gontu? Poza tym, że jest to materiał bardzo elastyczny i można go położyć na praktycznie każdym dachu o trudnej geometrii, posiada on również wiele innych właściwości. Między innymi:

  • Jest lekki, a zatem nie obciąża nadmiernie więźby dachowej – ma to duży wpływ na koszty konstrukcji dachowej (bardziej wytrzymała więźba jest droższa).
  • Jest estetyczny – na rynku znajdziemy gont w bardzo różnorodnych kolorach, z daleka przypomina on nieco dachówkę z ceramiki, jest świetną alternatywą dla blachy.
  • Jest cichy – tę zaletę szczególnie docenimy, jeśli planujemy zagospodarować poddasze. Podobnie jak dachówka z ceramiki, gont pochłania dźwięki, np. stukot spadających kropel deszczu.
  • Jest łatwy w montażu – termozgrzewalny gont bitumiczny nie wymaga wiele pracy, poszczególne elementy łączą się ze sobą pod wpływem wysokiej temperatury otoczenia.