traktorek do koszenia trawy
10 października 2021

Kategoria:
Dom i ogród

Kiedy warto zainwestować w traktorek do koszenia trawy?

Regularne koszenie to jeden z głównych warunków, który trzeba spełnić, by utrzymać trawnik w nienagannym stanie. Urządzenia do koszenia trawy to dziś bardzo rozbudowany segment rynku, obejmujący nie tylko tradycyjne kosiarki spalinowe czy elektryczne, ale też specjalne traktorki do koszenia trawy. Kiedy warto zdecydować się na takie rozwiązanie i co można dzięki niemu zyskać?

Kiedy traktorek to zakup konieczny?

Koszenie trawy tylko z pozoru wydaje się zadaniem prostym. W rzeczywistości wymaga poświęcenia sporo czasu i energii – tym więcej, im większa jest powierzchnia trawnika na danej posesji. To, ile czasu zajmie koszenie w dużej mierze zależy od wydajności używanej kosiarki. Generalnie przyjmuje się, że trawniki o powierzchni do 50m2 można wydajnie kosić przy pomocy kosiarek ręcznych. Do trawników większych, tj. o powierzchni do 500 m2 zaleca się już kosić przy użyciu kosiarek spalinowych lub elektrycznych – alternatywą są roboty koszące. Przy trawnikach o powierzchni wynoszącej powyżej 500m2 używanie tych narzędzi staje się już nieefektywne, pochłania zbyt dużo czasu – właśnie wtedy warto już rozważyć kupno traktorka. Szeroki ich wybór znajdziemy w ofercie firmy Hand.

Jakie są zalety traktorków do koszenia trawy?

Traktorki do koszenia trawy to urządzenia, które wyróżnia komfort użytkowania. Inaczej niż w przypadku zwykłych kosiarek, operator nie musi używać siły własnych rąk i nóg, by kierować i napędzać maszynę, traktorek wyposażony jest bowiem w układ napędowy i kierowniczy, a także siedzisko, jak w prawdziwym traktorze. Kolejna istotna zaleta, dzięki której traktorki idealne spisują się do koszenia dużych powierzchni, jest szerokość układu tnącego – zwykle wynosi ona około metra, choć zdarzają się modele o większym rozstawie ostrzy. To znacznie więcej, niż w przypadku zwykłych kosiarek. Dzięki temu skoszenie nawet bardzo rozległego trawnika zajmuje stosunkowo mało czasu. Łatwa obsługa oraz wysoka wydajność koszenia jest szczególnie ważna w przypadku trawników, które dla zachowania odpowiedniej estetyki czy właściwości muszą być często regularnie przycinane, na przykład w parkach czy na obiektach sportowych.

Mimo swych rozmiarów traktorki ogrodowe gwarantują bardzo dużą precyzję działania. Jest to zasługa między innymi niewielkiego promienia skrętu – dzięki niemu można bez najmniejszego problemu manewrować w nawet bardzo ciasnych przejściach lub między drzewami.