cyklinowanie parkietu
5 stycznia 2020

Kategoria:
Dom i ogród

Kiedy warto wykonać cyklinowanie parkietu?

Naturalna uroda drewna sprawia, że bardzo chętnie wykorzystuje się je w produkcji parkietów podłogowych. Niestety, piękno tego surowca nie jest wieczne – z czasem zacznie tracić ono swój koloryt, pojawiają się na nim zarysowania i zabrudzenia, których nie będziemy w stanie wywabić. Rozwiązaniem problemu jest w takich sytuacjach cyklinowanie. Kiedy warto się na nie zdecydować?

Na czym polega cyklinowanie?

Cyklinowanie to nic innego jak szlifowanie parkietu w celu usunięcia z niego starej, zużytej warstwy drewna i odsłonięcie świeżej, czystej i nieuszkodzonej struktury. Do cyklinowania używa się tak zwanych cykliniarek, czyli specjalnie skonstruowanych do tego zadania szlifierek. Cykliniarka jest zasilana energią elektryczną, a jej powierzchnia szlifowania jest tak duża, że w znaczny sposób skraca czas potrzebny do zdarcia starej warstwy drewna. Dodatkowo w cyklinowaniu używa się szlifierek kątowych – mniejszych, obsługiwanych ręcznie urządzeń, które pozwalają dotrzeć do trudniej dostępnych zakamarków, np. kątów pomieszczeń. Cyklinowanie rozpoczyna się od szlifowania papierem ściernym o dużej gradacji. Po wstępnym usunięciu starej warstwy drewna z parkietu stopniowo zmienia się gradację w celu wypolerowanie drewna i nadania mu takiej faktury, by dobrze chłonęło lakier – lakierowanie jest bowiem niezbędnym, końcowym etapem renowacji parkietu.

Kiedy wykonać cyklinowanie?

Cyklinowanie wykonuje się przede wszystkim na nowych parkietach, które po ułożeniu wymagają wyrównania i lakierowania. Polecane jest również w sytuacji, kiedy parkiet ma już swoje lata i utracił swoją pierwotną estetykę, jednak wciąż jest w na tyle dobrym stanie, by możliwe było jego odrestaurowanie. Przed cyklinowaniem należy się upewnić, że faktycznie tak jest – cyklinowanie bardzo zniszczonego parkietu nie przyniesie żadnych widocznych efektów, w takich przypadkach jedynym wyjściem przywrócenia podłogi do stanu używalności jest położenie nowego parkietu. Dlatego tak ważne jest, żeby cyklinowaniem zajęli się doświadczeni specjaliści, tacy jak firma Parkiety Kurdziel, którzy są w stanie dokładnie określić stan podłogi.

Cyklinowanie w czasie remontu

Cyklinowanie parkietu odbywa się zazwyczaj w czasie generalnego remontu pomieszczenia oraz po ułożeniu nowej podłogi w wykańczanym mieszkaniu. Wiele osób nie ma pewności, na jakim etapie powinna być wykonana ta praca. Wbrew pozorom to nie pył powstający podczas szlifowania drewna jest największym problemem – można się go łatwo pozbyć. Kłopotliwe są za to lakiery, których używa się do zabezpieczenie parkietu. Są to preparaty wolnoschnące, które mogą przyczyniać się do pojawiania się przebarwień na świeżo malowanych ścianach. Dlatego zaleca się, żeby cyklinowanie wykonywać przed głównym malowaniem mieszkania. Warto również wykonać je przed montażem drzwi i listew podłogowych, o ile oczywiście jest to możliwe.