linia kroplująca
9 października 2021

Kategoria:
Dom i ogród

Kiedy warto stosować linie kroplujące?

Linie kroplujące są nowoczesnymi systemami nawadniania sprawdzającymi się niemal w każdym ogrodzie. Dzięki nim podlewanie jest o wiele bardziej precyzyjne, ponieważ woda dociera wprost do korzeni. Na dodatek każda roślina dostaje jej tyle, ile w rzeczywistości potrzebuje. To bardzo wydajny i ekologiczny sposób podlewania, podczas którego nie traci się zbędnie cennej wody. Kiedy warto stosować linie kroplujące?

W jaki sposób działają linie kroplujące?

Linie kroplujące to automatyczne systemy nawadniania, które samodzielnie dostarczają wodę roślinom. W przeciwieństwie do zraszaczy ogrodowych podlewających je od góry, linie kroplujące dostarczają wodę wprost do ziemi, czyli bezpośrednio do korzeni. Taki system składa się głównie z rur, które odprowadzają wodę, a także kroplowników odpowiadających za jej dozowanie. Sprzęt nawadniający działa pod niskim ciśnieniem, co sprzyja niewymywaniu ziemi. W wielu przypadkach konieczne jest jednak zakupienie reduktora, który zmniejszy ciśnienie wyjściowe. Zestawy do podlewania są dodatkowo wyposażane w rozdzielacze, a także korki zamykające, które zapobiegają marnowaniu się wody. To obecnie jeden z najczęstszych i najpopularniejszych sposobów nawadniania roślin.

Linie kroplujące – kiedy się przydają?

Linie kroplujące świetnie sprawdzają się w przypadku podlewania długich rzędów roślin tego samego gatunku. Dzięki nim są one równomiernie nawadniane. Bardzo często stosuje się je także w przypadku rzędów o skomplikowanych kształtach, których podlewanie z pomocą zwykłych zraszaczy mogłoby być problematyczne.

Linie kroplujące sprawdzą się także w przypadku:

  • drzewek i krzewów owocowych,
  • żywopłotów,
  • skalniaków,
  • skarp,
  • warzyw,
  • rabat,
  • trawników.

Linie kroplujące nadają się nie tylko do ogrodu, ale także do szklarni, sadów, a nawet na balkony czy tarasy. Jeżeli chodzi o konkretne gatunki czy rośliny nie ma tutaj żadnych przeciwwskazań – linie kroplujące sprawdzą się w każdych warunkach. Jeżeli nie planuje się w najbliższym czasie powiększania terenu uprawnego, taki system nie będzie kosztowną inwestycją, dlatego warto rozważyć jego zakup np. w sklepie ogrodniczym Zielony Klomb z Rzeszowa. Firma może pochwalić się przede wszystkim 30-letnim doświadczeniem i współpracą z wieloma zagranicznymi producentami.

Linie kroplujące to system nawadniający, który nie wymaga dużego nakładu pracy, ponieważ działa automatycznie. Klienci chętnie w niego inwestują, ponieważ jest bardzo wydajny. Warto przemyśleć jego zakup.