Blachodachówka
8 marca 2020

Kategoria:
Dom i ogród

Kiedy warto pokryć dom blachodachówką?

Różne rodzaje pokryć dachowych mają nieco inne właściwości, wartości estetyczne, a także cenę. Blachodachówka, która sprzedawana jest w formie arkuszy oraz modułów, jest doskonałą alternatywą dla dachówek ceramicznych i betonowych. Z tego artykułu dowiesz się, jakie są główne zalety blachodachówek, dlaczego jest ona tak często wybierana, a także, na jakich dachach najlepiej się sprawdza.

Waga pokrycia i kąt nachylenia

Blachodachówki można układać w budynkach nowych i poddawanych renowacji. Wymagany jest jednak odpowiedni spadek dachu. Przyjmuje się, że minimalny kąt połaci powinien osiągać 9-12o. W przypadku dachów stromych blachodachówka może być jedynym dopuszczalnym rozwiązaniem. Przy większym nachyleniu dachówki ceramiczne lub cementowe mogą wypadać. Jedną z największych zalet blachodachówki jest jej lekkość. 1 m2 waży około 2-6 kg. Rozbieżność wynika z budowy. Blachodachówka wykonana jest z arkuszy blachy profilowanej z rdzeniem stalowym lub aluminiowym. Może być wykończona powłoką poliestrową lub posypką, czyli specjalną żywicą.

Specjalista z firmy Ambit w Gdańsku dodaje: W porównaniu do dachówek ceramicznych ważących niemal 40-50 kg/m2 czy dachówek cementowych liczących 35-50 kg/m2 blachodachówki ważą bardzo mało. Dzięki temu pokrycia nie wymagają wzmacniania więźby, co z kolei ostatecznie wpływa na koszty.

Informacje montażowe

Blachodachówka sprzedawana jest w różnych wymiarach, dzięki czemu chętnie się ją stosuje na dużych powierzchniach. Arkusz mający 6 m2 może być wygodny do położenia na dachu o prostym kształcie. Im większe będą arkusze, tym więcej ludzi trzeba do ich transportu i montowania. Blachodachówki modułowe i panelowe także instaluje się szybko. W tym przypadku mogą wystarczyć tylko 2 osoby, które pracę wykonają w kilka dni. W przypadku wygięcia lub porysowania arkusza najlepiej jest wymienić go w całości. Drobne zarysowania można zamalować farbą renowacyjną, by zniszczenie nie doprowadziło do korozji. Pod blachodachówki nie jest wymagane żadne podłoże z deskowania. Jedyne, co trzeba zrobić, to ułożyć łaty i folię wstępnego krycia przepuszczającą parę wodną. Pracę rozpoczyna się od okapu w stronę kalenicy.

Wytrzymałość i estetyka

Trwałość blachodachówek wylicza się na 40-50 lat. Producenci przeważnie oferują 15 lat gwarancji. Wytrzymałość zależna jest od grubości stali, zastosowanej powłoki zewnętrznej oraz wysokości przetłoczeń. Podstawą długowieczności każdego pokrycia jest solidnie wykonana i zaimpregnowana więźba dachowa. W przypadku blachodachówki nie musi być ona tak masywna jak przy innego rodzaju ciężkich dachówkach. Szacuje się, że jej przekrój może być nawet 25 % mniejszy. Blachodachówka sprzedawana jest przeważnie w kilku popularnych barwach. Można jednak złożyć zamówienie na dowolny kolor z palety RAL, co stwarza różne możliwości estetyczne. Pod tym względem opcji jest dużo więcej niż w innych rodzajach pokryć. Blachodachówkę możemy położyć także wtedy, gdy w projekcie zapisany jest inny rodzaj. W odwrotnym przypadku, jeśli chcielibyśmy zmienić pokrycie z blachodachówki na dachówkę ceramiczną lub betonową, prawdopodobnie musielibyśmy wzmocnić więźbę. Jedną z zalet blachodachówki jest również to, że może ona imitować pokrycia innego rodzaju. Wszystkie te cechy sprawiają, że jest to produkt często wybierany przez Polaków.