Kontrola przewodów kominowych
8 stycznia 2021

Kategoria:
Dom i ogród

Kiedy skorzystać z pomocy kominiarza?

Niemal każdy z nas chwyta za guzik, kiedy widzi kominiarza i doskonale wie, że robi to po to, by spotkało go szczęście. Nie wszyscy jednak mają świadomość, jak duże znaczenie ma praca wykonywana przez kominiarza podczas jego codziennej pracy. Nie należy zapominać, że regularne kontrolowanie i czyszczenie komina jest koniecznością, więc korzystanie z pomocy kominiarza powinno być stosunkowo częste.

Czym dokładnie zajmuje się kominiarz?

Zakres profesjonalnych usług kominiarskich jest konkretny i raczej standardowy, kominiarze dbają przede wszystkim o to, by kominy były sprawne i nie powodowały zagrożenia. Praca specjalistów w tym fachu polega na sprawdzaniu oraz likwidowaniu problemu. Kominiarze zajmują się przede wszystkim kontrolą przewodów kominowych, a więc ustalaniem, czy są one w pełni sprawne. Jeśli podczas tej czynności wykryty zostanie kłopot, specjaliści mają szansę zareagować w odpowiednim momencie, czyli wtedy, kiedy uchronić się można przed tragedią.

Pamiętajmy, prawidłowo działający przewód kominowy umożliwia odprowadzanie spalin. Jeśli nie jest sprawny, może dojść do pożaru czy pęknięcia komina. W każdej z tych sytuacji konsekwencje mogą być bardzo poważne, dlatego nie zapominajmy o regularnych kontrolach – radzi ekspert z Zakładu Usług Kominiarskich – Janusz Mitas w Warszawie.

Na podstawie przeprowadzonego przeglądu kominiarze wystawiają zaświadczenie potwierdzające sprawność przewodu kominowego. O tego typu dokumenty poproszeni być możemy nie tylko przez nadzór budowlany czy sanepid, ale też gazownię. Kominiarze ustalają sprawność instalacji gazowej, na podstawie czego także wystawiają odpowiednie zaświadczenie.

Poza kontrolowaniem pracy przewodów kominowych i instalacji gazowych, usługi kominiarskie obejmować mogą także pomiary cyrkulacji powietrza. By komin działał w pełni sprawnie, we wnętrzu budynku musi być zachowana odpowiednia wymiana powietrza.

W związku z koniecznością zachowania szczelności przewodów kominowych konieczne jest ich regularne czyszczenie, do czego zobowiązany jest każdy właściciel nieruchomości. Jeśli w przewodach zalegać będzie sadza, może dojść na przykład do pożaru, czyli sytuacji, w której zagrożone być może zdrowie i życie człowieka. Warto pamiętać, że, nawet jeśli nie jest widoczny ogień, nie oznacza to, że niebezpieczeństwo nie występuje. Trujący tlenek węgla jest niewidoczny i nie ma zapachu.

Oprócz działań prewencyjnych kominiarze zajmują się też montowaniem systemów i nasad kominowych. Jak więc widać, praca kominiarzy jest niezbędna, by móc czuć się bezpiecznie w danej nieruchomości. Pomoc specjalistów konieczna jest wtedy, kiedy my sami nimi nie jesteśmy – w ten sposób zminimalizujemy ryzyko wystąpienia w budynku pożaru bądź wydzielania się trującego gazu.

Jak często korzystać z pomocy kominiarza?

Kontrola przewodów kominowych odbywać się powinna przynajmniej raz w roku, podobnie jak sprawdzenie instalacji gazowej i czyszczenie przewodów wentylacyjnych. Znacznie częściej przeprowadzane być powinno czyszczenie przewodów spalinowych – co najmniej dwa razy w roku i przewodów dymowych odprowadzających spaliny – cztery razy w roku.

Pamiętajmy jednak, że im częściej przeprowadzane są kontrole i likwidowane są zanieczyszczenia z instalacji kominowych oraz wentylacyjnych, tym lepiej. Minimalizując ryzyko wystąpienia pożaru bądź rozprzestrzenienia się czadu, chronimy nie tylko budynek, ale też siebie i swoich bliskich.