montaż drzwi wejściowych
28 czerwca 2022

Kategoria:
Dom i ogród

Kiedy przeprowadzić montaż stolarki drzwiowej?

Zachowanie odpowiedniej kolejności podczas przeprowadzania prac budowlanych gwarantuje trwałość wykonania i odporność na uszkodzenia poszczególnych elementów konstrukcji. Montaż stolarki drzwiowej powinien być przeprowadzany w momencie, gdy wszystkie mury są całkowicie osuszone. Niezbędne jest również właściwe przygotowanie podłóg i ościeży. Na jakim etapie budowy należy montować stolarkę drzwiową?

Kiedy montować drzwi zewnętrzne?

Montaż drzwi to ważny moment podczas każdej budowy. Oznacza zakończenie pewnego etapu i rozpoczęcie prac wykończeniowych. Zanim to nastąpi, konieczne jest całkowite osuszenie murów domu, ponieważ wstawienie stolarki znacznie ogranicza cyrkulację powietrza w budynku. Proces budowy można podzielić na dwa etapy:

  • stan surowy otwarty — pojęcie to oznacza budynek, w którym wymurowane zostały wszystkie ściany nośne, strop nad parterem oraz schody zewnętrzne, gotowy jest również dach;
  • stan surowy zamknięty — w takim budynku zakończony został montaż okien i drzwi zewnętrznych.

Prace skupiające się na stolarce drzwiowej mogą zostać przeprowadzone, gdy wyschnie wilgoć technologiczna. Oznacza to, że wilgotność podłóg, ścian i stropów nie przekracza 2,5%. Przygotowanie ościeży musi objąć idealne wypoziomowanie nadproża oraz progu, co pozwoli stworzyć warunki do osadzenia ościeżnicy. Należy pamiętać, że materiały mocujące, w tym wszystkie łączniki jak wkręty i kotwy, oraz piankę montażową, trzeba dobrać indywidualnie do rodzaju ościeżnicy. Odpowiednio przygotowane ościeża z ościeżnicami są gotowe do montażu drzwi wewnętrznych.

Kiedy montować drzwi wewnętrzne?

W przypadku, gdy mamy do czynienia z nowym budynkiem, który osiągnął stan surowego zamkniętego, można przeprowadzić prace przygotowujące do osadzenia drzwi wewnętrznych. Jest to możliwe, jeśli:

  • wszystkie pomieszczenia zostały otynkowane, a powierzchnie ścian i sufitów pomalowane lub wykończone w inny sposób;
  • gotowe są podłogi we wszystkich wnętrzach i w łącznikach między nimi, a przy glazurach i terakotach — po związaniu bądź wyschnięciu preparatów mocujących;
  • wszystkie ościeża są gotowe do osadzenia ościeżnic, czyli gładkie, oczyszczone i pozbawione nierówności.

Po spełnieniu wszystkich wymienionych warunków można przystąpić do osadzania drzwi wewnętrznych. Aby mieć pewność, że wszystkie działania przeprowadzane są zgodnie z zasadami sztuki budowlanej, warto zdecydować się na usługi sprawdzonej firmy, np. KĘDZIORA. Solidnie wykonane prace montażowe to gwarancja trwałości i funkcjonalności całej stolarki drzwiowej.