6 maja 2019

Kategoria:
Dom i ogród

Kiedy parkiet wymaga cyklinowania?

Cyklinowanie może sprawić, że parkiet odzyska dawny urok. Szczególnie starsze podłogi, które utraciły dawny blask, nadają się do cyklinowania. Na czym dokładnie polega ta metoda i kiedy po nią sięgać? Na jakim etapie remontu wdrożyć cyklinowanie?  Czy w ogóle warto zainwestować w tego typu usługę? Poznaj odpowiedzi na te wszystkie pytania i zobacz, czy to rozwiązanie dla Ciebie.

Co to jest cyklinowanie?

Cyklinowanie to innymi słowy szlifowanie parkietu maszyną szlifującą zwaną cykliniarką. Takie urządzenie jest wyposażone w różnego typu materiały ścierne, zarówno polerujące, jak i takie o wysokiej gradacji (bardzo grube). Silnik elektryczny zasila bęben, na którym znajduje się papier ścierny. Sama czynność cyklinowania odbywa się więc bardzo szybko i sprawnie.

Cyklinować można zarówno parkiety, jak i podłogi z desek drewnianych. Skutecznie przeprowadzone cyklinowane umożliwi dotarcie do świeżego drewna, które można zaimpregnować, nadając mu odpowiednią wytrzymałość na wiele kolejnych lat.

Kondycja podłóg a cyklinowanie

Kiedy głębokie szlifowanie parkietu jest niezbędne? Taka usługa rekomendowana jest osobom, które chcą przywrócić blask i pierwotny urok powierzchni drewnianych w domu lub w mieszkaniu. Generalnie zaleca się cyklinować podłogę tuż po zakupie i montażu oraz zawsze wtedy, gdy parkiet wymaga odnowienia ze względu na kiepski stan techniczny.

Jak wyjaśnia specjalista firmy F.H.U Tokarski z Łodzi:

Podłoga zaczyna wyglądać nieestetycznie po około 8-10 latach użytkowania i właśnie po tym czasie warto rozważyć usługę cyklinowania.

Cyklinowanie sprawdza się szczególnie w przypadku starego budownictwa. Cyklinuje się bardzo często oryginalny parkiet w zabytkowych kamienicach.

Cyklinowanie i co dalej?

Poprzez cyklinowanie można bez problemu usunąć stare farby i odsłonić drewno.

Szlifowanie wstępne powinno być wykonywane papierem ściernym o dużej gradacji. Dzięki temu fachowiec jest w stanie wyprowadzić płaszczyznę i skutecznie usunąć stare, zniszczone już drewno. Następnie operuje się papierami o mniejszej gradacji, co pozwala osiągnąć optymalną gładkość powierzchniową. Wielokrotne użycie cykliniarki na powierzchni sprawia, że podłoga doskonale nadaje się do lakierowania lub pokrywania farbą (jest to kolejny etap).

W trakcie profesjonalnego cyklinowania parkietu przeprowadza się także szpachlowanie z wykorzystaniem pyłu drewnianego i specjalnych mas – wszystko po to, by uzupełnić ewentualne ubytki.

Cyklinowanie – przed czy po malowaniu?

W przypadku cyklinowania bardzo istotna jest kolejność wykonania prac wykończeniowych. Najlepiej, by odbyło się ono przed ostatecznym malowaniem pomieszczenia, ponieważ opary lakierów mogą (choć nie muszą) powodować odbarwienia na ścianach.

Listwy przypodłogowe i drzwi z ościeżnicami należy zawsze zabezpieczać na czas cyklinowania. Oczywiście można je zamontować jeszcze przed tą czynnością. W przypadku listew trzeba też pamiętać o tym, że szpary ewentualne szpary w miejscu styku z cyklinowaną podłogą można zakryć tzw. gipsówką.