wymiana okna
7 lutego 2020

Kategoria:
Dom i ogród

Kiedy okna wymagają wymiany?

Nowoczesne okna, które są dostępne na rynku, cechuje przede wszystkim bardzo długi okres użytkowania. Okna drewniane posiadają często specjalną informację od producentów, że są w stanie przetrwać nawet do stu lat użytkowania. W przypadku okien PCV okres ten wynosi ponad 20 lat. Jednak nie należy zapominać o sytuacjach, kiedy wymiana okien staje się rzeczą konieczną. Jak rozpoznać okno wymagające wymiany?

Wymiana okna na nowe – kiedy jest to niezbędne?

Producenci okien gwarantują klientom możliwość użytkowania tych produktów przez długi czas. Jest on  dłuższy w przypadku okien drewnianych oraz krótszy w przypadku okien PCV. Jednak zdarzają się sytuacje, kiedy konieczna jest wymiana okna przed terminem określonym w specyfikacji produktu. Najczęstszymi sytuacjami są:

  • wypaczona rama okna,
  • mechaniczne uszkodzenia,
  • pęknięta szyba.

Uszkodzenie ramy okna

Specjalista z firmy OMIKRON-II. Okna, drzwi, bramy garażowe zauważa: Tak zwane wypaczanie się ramy okien jest wadą ujawniającą się po dłuższym użytkowaniu – pod warunkiem, że przy produkcji zostały zastosowane dobrej jakości materiały. Jeżeli wypaczenie ramy okna obserwuje się w stosunkowo nowych oknach, wówczas należy mówić o wadzie fabrycznej. Może być ona spowodowana nieodpowiednim montażem. Inną przyczyną jest także niewłaściwe korzystanie z okna. Wypaczenie się okna to nic innego jak wygięcie się ramy, które prowadzi do spadku jego szczelności.

Mieszkanie lub dom, w którym znajduje się taki element, generuje problem z utrzymaniem odpowiedniego ciepła – szczególnie w okresie grzewczym. Poprzez szparę powstałą przez wygięcie się ramy, ciepło przedostaje się na zewnątrz. W przypadku niewielkiego wypaczenia okna możliwe jest zastosowanie odpowiedniej uszczelki, która niweluje wady. Jednak
w sytuacji, kiedy wada jest dużo poważniejsza konieczna jest wymiana okna.

Zniszczenia o charakterze mechanicznym

Drugą sytuacją, kiedy można mówić o wymianie okna, jest jego mechaniczne uszkodzenie. Mają one różne przyczyny.  Do najczęściej występujących zaliczyć można:

  • akty wandalizmu,
  • działanie sił z zewnątrz,
  • nieodpowiednie użytkowanie.

W przypadku poważnego uszkodzenia, które powoduje, że okno przestaje być sprawne, nie należy tego lekceważyć. Uszkodzenia mechaniczne mogą prowadzić do wymiany poszczególnych elementów okna lub też, jeżeli są bardzo poważne, do wymiany całego elementu.

Pęknięta szyba – czy okno nadaje się do wymiany?

Inny przykład, kiedy konieczna jest wymiana okna, to pękniecie szyby. Współczesne modele zbudowane są z tak zwanej szyby zespolonej, czyli całego zestawu szyb – od dwóch do większej ilości warstw. Dzięki takiemu rozwiązaniu możliwe jest uzyskanie najlepszej izolacji cieplnej – istotnej dla każdego pomieszczenia. Pomiędzy poszczególnymi warstwami szyb znajdują się tak zwane ramki dystansowe. To dzięki nim tworzy się przestrzeń absorbująca wypełniona powietrzem lub gazem szlachetnym – w tym obszarze znajduje się również absorbent wilgoci. W sytuacji, kiedy dojdzie do zbicia szyby, konieczna jest wymiana całego pakietu. Montaż nowego okna konieczny jest także w sytuacji, kiedy okno zostało nieprawidłowo zamontowane i to przyczyniło się między innymi do stłuczenia się szyby.

Większość okien dostępnych na rynku, w normalnych warunkach wytrzymuje określoną ilość czasu. Jednak niejednokrotnie poprzez ich nieprawidłowe użytkowanie, czy inne zewnętrzne czynniki konieczna jest wymiana na nowy model. Warto pamiętać, że nie należy lekceważyć uszkodzonych okien, ponieważ przyczyniają się między innymi do utraty ciepła zimą i wzrostu rachunków za ogrzewanie.