Rozgrzany węgiel w piecu
22 listopada 2021

Kategoria:
Dom i ogród

Kiedy należy wymienić piec na nowy?

Inwestycja w nowoczesne systemy grzewcze to zawsze krok w stronę dodatkowych korzyści. Wysokiej klasy sprzęt pozwala na wiele oszczędności, a co najważniejsze – spełnia wszelkie normy. Wymiana starego kotła na nowy to często zdecydowanie mniejsze koszty związane z ogrzewaniem. Takie wyposażenie zużywa mniej paliwa i dostosowuje się do warunków pogodowych. Sprawdź, kiedy warto zainwestować w nowy piec.

 

Wymiana pieca na nowy – kiedy warto się nad tym zastanowić?

 

Wymiana pieca na nową jednostkę może być podyktowana awarią poprzedniego i brakiem dostępnych części lub całkowicie nieopłacalną naprawą. Warto zauważyć, że nowe piece odznaczają się zupełnie inną charakterystyką pracy – działają oszczędnie, a jednocześnie efektywnie ogrzewają domy.

 

Zamiana starego pieca na nową jednostkę nie zawsze jednak oznacza awarię dotychczas wykorzystywanego wyposażenia. Wiąże się ona także z kilkoma różnymi sytuacjami. Najczęściej jest to:

  • generalny remont domu,
  • inwestycja w nowocześniejszy kocioł,
  • konieczność spełnienia wymogów antysmogowych.

 

Remont domu bardzo często skupia się między innymi na udoskonaleniu jego termoizolacji. W takiej sytuacji zawsze warto zastanowić się nad wymianą kotła na nowy. Stara jednostka bywa mało efektywna w nowych warunkach – kocioł może mieć zbyt wysoką moc, która dostosowywana była do innych warunków. Wówczas zmiana jednostki na mniejszą to czysta oszczędność. Piec nie zużywa tyle paliwa co wcześniej, a dzięki termoizolacji ciepło nie jest oddawane do otoczenia.

 

Wymiana pieca na nowy – co na ten temat  mówią przepisy antysmogowe?

 

Ze względu na zanieczyszczenie związane z emisją szkodliwych składników do atmosfery w Polsce uruchomiony został program Czyste Powietrze. Dotyczy on przede wszystkim tych domostw, w których wykorzystuje się stare piece, nieprzystosowane do obecnie panujących norm. Jak podkreślają specjaliści z takich firm, jak Eko–Sept – program ma na celu pomóc finansowo przy wymianie starych jednostek na nowe. Jest to niezwykle korzystne rozwiązanie. Dzięki niemu w prosty sposób można pozbyć się pieca, który nie spełnia norm i często zużywa dużo paliwa.

 

Nowoczesne piece nie tylko spełniają normy związane z emisją zanieczyszczeń, ale przede wszystkim są znacznie tańsze w eksploatacji. Dodatkowo istnieje opcja pokrycia części wydatków ponoszonych z tytułu ich wymiany. Jest to więc inwestycja, która dzięki specjalnemu programowy nie jest ogromnym kosztem, ale procentuje w przyszłości i pozwala na spore oszczędności.