brzoskwinia
23 marca 2018

Kategoria:
Dom i ogród

Kędzierzawość liści brzoskwini

Drzewa, tak jak i ludzie, chorują i padają ofiarą bakterii i grzybów. Niestety, często choroba rozwija się z początku bezobjawowo, a gdy już da symptomy, jest za późno na reakcję. Tak podstępnie działa np. kędzierzawość liści brzoskwini, której przyjrzymy się dzisiaj bliżej. Jak zapobiegać kędzierzawości liści i po czym poznać, że drzewo jest zainfekowane? Jakie niesie to konsekwencje?

W jaki sposób atakuje kędzierzawość liści brzoskwini?

Pielęgnacja drzew owocowych przewiduje też ich ochronę przed chorobą oraz leczenie. Niestety, kędzierzawość liści brzoskwini zalicza się do tych infekcji, którym trzeba zapobiegać, bo nie da się ich wyleczyć. Jest to choroba grzybicza, która rozwija się podczas nabrzmiewania i pękania pąków. Wiosenne wilgotne powietrze i dodatnie temperatury sprzyjają rozwojowi grzyba, który stopniowo atakuje liście, aby już w ostatnich dniach czerwca doprowadzić do obumierania listowia. Fazy tego procesu przedstawi specjalista firmy Substral – producenta nawozów i środków ochrony roślin:

Kędzierzawość liści brzoskwiń objawia się zniekształceniem liści. Zaczynają się one zwijać i fałdować, stąd nazwa choroby. Liście stają się żółte, miejscami zgrubione, następnie robią się czerwone, aż wreszcie pojawia się białoszary nalot – to powiększająca się grzybnia. Do końca czerwca liście obumrą. Choroby grzybicze szybko się rozprzestrzeniają, dlaczego zdecydowanie łatwiej opanować je, zanim się pojawią. To ważne także dla drzew nieobjętych początkowo chorobą.

Jak walczyć z kędzierzawością liści brzoskwini?

Jedyny skuteczny sposób walki to profilaktyka kędzierzawości liści brzoskwini. Prowadzi się ją z zastosowaniem środków ochrony roślin, w tym przypadku jest to ochrona przeciwgrzybicza.

Skutecznym preparatem chroniącym nie tylko drzewa brzoskwiniowe przed atakiem grzybów jest Syllit 65 WP – do drzew owocowych. Jest to środek grzybobójczy w postaci proszku do przygotowywania zawiesiny, o działaniu kontaktowym. Sprawdza się nie tylko w przypadku kędzierzawości, ale może być stosowany też na parch jabłoni i gruszy: zapobiegawczo, interwencyjnie lub wyniszczająco. Pomaga również na drobną plamistość wiśni i czereśni oraz torbiel śliw.

Ten środek grzybobójczy jest dostępny w opakowaniach pięcio-, dziesięcio- i czterdziestopięciogramowych, dzięki czemu można dostosować ilość produktu do potrzeb naszego sadu czy ogrodu. Należy pamiętać o odpowiedniej temperaturze stosowania. Powinna ona wynosić od 5 do 10°C. Profilaktyka chorób grzybiczych pozwoli cieszyć się pysznymi owocami ze zdrowego drzewa.