20 lutego 2017

Kategoria:
Dom i ogród

Kamienie w aranżacji wnętrz – porady i inspiracje

Współczesna sztuka architektury i designu dostarcza wielu rozwiązań materiałowych do aranżacji wnętrz. Jednym z nich są kamienie naturalne – marmury, bazalty, wapienie i łupki. Mnogość odmian, różniących się między sobą barwą i strukturą pozwala uzyskać ciekawe efekty wizualne, nadające pomieszczeniom unikalnego charakteru. Efekt końcowy w dużej mierze zależy również od umiejętnego połączenia kamienia z innymi elementami wystroju.

Gdzie warto stosować kamień?

Kamień idealnie sprawdzi się w praktycznie każdym wnętrzu, niezależnie od tego czy bardziej gustujemy we wzornictwie klasycznym, czy może w nowoczesnych aranżacjach, w stylu industrial lub hi-tech. Warunek jest jeden – odpowiednia wielkość pomieszczenia. Jeśli zamierzamy przy pomocy kamienia wykończyć liczącą sześć metrów kwadratowych łazienkę, lepiej zastanówmy się dobrze nad tym pomysłem, gdyż najpewniej efekt takiego zabiegu będzie dość przytłaczający. Jeśli nasze wnętrze nie jest zbyt duże, a mimo to bardzo zależy nam na obecności elementów kamiennych, możemy pójść na kompromis i na przykład wykończyć z jego pomocą tylko jedną ścianę lub jej fragment. W takim przypadku kamień sprawdzi się w charakterze tła dla najważniejszych elementów wyposażenia wnętrz, np. telewizora w salonie, kuchenki i blatów w kuchni, czy wanny w łazience.

Z czym łączyć kamienie?

Zazwyczaj kamienne wykończenia tworzone są z kamieni tego samego gatunku, dzięki temu uzyskujemy jednolitą pod względem koloru i faktury powierzchnię. Jeśli takie rozwiązanie wydaje nam się zbyt monotonne, zawsze możemy użyć szeregu różnych kamieni, tworząc w ten sposób wyjątkową mozaikę. Należy jednak podchodzić do takiego rozwiązania ostrożnie – wnętrze powinno być przytulne i eleganckie, ale jego wykończenie nie powinno absorbować zbyt mocno naszej uwagi. Łączenie ze sobą skrajnie różnych gatunków kamieni może dać nam efekt zgoła inny od planowanego. Kamienie zwykle występują w bardzo stonowanej kolorystyce – różnych odcieniach czerni i bieli, brązów, beży. Powinniśmy raczej unikać zbyt dużych kontrastów między wykończeniem i elementami wyposażenia, szczególnie we wnętrzach przeznaczonych do relaksu. Dla przełamania monotonii warto zainwestować w zielone rośliny – zieleń naturalnie dobrze komponuje się z kolorami ziemi. Dla podkreślenia estetki wnętrza wykończonego przy użyciu kamienia warto również zainwestować w odpowiednie oświetlenie. Szczególnie dobrze sprawdzą się lampy punktowe i kinkiety – będą one w stanie wydobyć geometrę kamienia i sprawią, że wnętrze stanie się jeszcze bardziej atrakcyjne i przytulne. Firma HB Polska posiada w swojej ofercie wiele różnych gatunków kamieni – granitów, wapieni, łupków i bazaltów – idealnych do wykończenia eleganckich wnętrz w każdym stylu.