kamienne balustrady
31 lipca 2021

Kategoria:
Dom i ogród

Kamieniarstwo jako branża balansująca na pograniczu sztuki i rzemiosła

Wiele jest zawodów, które czerpią tradycję z wielowiekowego dziedzictwa. Z pewnością jedną ze starszych umiejętności, jaką posiadł człowiek, jest obróbka kamienia. Przez stulecia kamieniarstwo było jedną z ważniejszych specjalności, które w tak dużym stopniu wpłynęło na kształt współczesności i pozostawiło po sobie znaczne dziedzictwo materialne. Czy dzisiaj kamieniarstwo jest sztuką, czy rzemiosłem?

Zaczęło się od prostego narzędzia z krzemienia

Nie będzie nadużyciem stwierdzenie, że od zdolności obróbki kamienia rozpoczęła się nasza cywilizacja. Pierwsze bowiem narzędzia wykonane były ze specjalnie obrobionego krzemienia. Przez wieki kamieniarstwo z prostej czynności przeobraziło się w sztukę stawiania potężnych konstrukcji kamiennych i umiejętność zdobienia ich elementami wykonanymi z różnorodnych kamieni naturalnych. Potwierdzeniem tej tezy są niezwykłe, przepełnione kunsztem architektonicznym budowle, które stały się kamieniami milowymi w historii kultury materialnej. Wszystkie te obiekty mają odciśnięte piętno tytanicznej pracy wielu pokoleń specjalistów od obróbki marmurów, granitów, czy piaskowców.

Kamieniarstwo – pogranicze sztuki i rzemiosła

Kamieniarstwo jest jedną z kilku dziedzin, które balansują na pograniczu sztuki i rzemiosła. Obróbka kamieni naturalnych wymaga bowiem od kamieniarza niezwykłego wyczucia i wyobraźni, jakie są jedynie domeną artystów. „Czucie” materiału i praca twórcza związane są z wyjątkowymi zdolnościami, które mają duży wpływ na końcowy wygląd dzieła. Warto w tym miejscu podkreślić słowo „dzieło”, gdyż wiele prac kamieniarza to wykonania jednorazowe i niepowtarzalne w swojej formie.

Praca w kamieniu to także bardzo odpowiedzialne rzemiosło. Wymaga ogromnych zdolności manualnych oraz umiejętności posługiwania się całym spektrum specjalistycznych narzędzi. W pracy kamieniarza ważna jest dokładność i umiejętność przewidywania. Liczy się doświadczenie oraz znajomość wszystkich tajników branży, takich jak cechy poszczególnych rodzajów kamieni, ich właściwości i przydatność w budownictwie i dekoratorstwie wnętrz.

Renesans zawodu kamieniarza

Kamień jest produktem naturalnym, dziełem przyrody o niezwykłych walorach estetycznych i praktycznych. Nic więc dziwnego, że w dobie mody na materiały ekologiczne wciąż cieszy się niesłabnącym powodzeniem. Chętnie wybierany jest jako materiał wykończeniowy na blaty kamienne do kuchni i łazienek oraz na inne elementy ozdobne do wnętrz i na zewnątrz budynków. Dobre firmy kamieniarskie zatrudniają wysokiej klasy specjalistów, którzy potrafią wyczarować z kamieni fascynujące elementy dekoracyjne, łączyć różne gatunki i wydobywać ich naturalne piękno. Jedną z takich firm jest przedsiębiorstwo Kamieniarstwo Bagomar z Gdyni.