Naturalny kamień na wykończenie tarasu
20 sierpnia 2020

Kategoria:
Dom i ogród

Kamień jako ciekawy sposób wykończenia tarasu

Naturalny kamień doskonale nadaje się na wykończenie tarasu. Jest niezwykle odporny, łatwy w konserwacji i czyszczeniu, a do tego ciekawy. Może być alternatywą dla drewna lub płytek, które są mniej odporne na warunki atmosferyczne i uszkodzenia mechaniczne. Co więcej, sposobów na wykończenie tarasu kamieniem jest kilka – w zależności od efektu, którego oczekujemy.

Kamienie są wykorzystywane do budowy od wieków: utwardzano nimi drogi, budowano domy, ścieżki, schody, elementy architektury i wiele, wiele innych. Nic dziwnego – jet to materiał w pełni naturalny, dostępny od ręki, a także niezwykle wytrzymały.

Jaki kamień wybrać na wykończenie tarasu?

Aby jednak taras prezentował się pięknie oraz był odporny na pogodę, niezależnie od tego czy to deszcz, grad, czy mróz konieczne jest wybranie odpowiedniego rodzaju kamienia. Podobnie jak na ścieżki lub schody doskonale nadaje się do tego łupek szarogłazowy. Ma hropowatą powierzchnię, dzięki czemu nawet mokry nie jest śliski – co ma znaczenie, jeśli z tarasu korzystamy również poza okresem letnim. Dodatkowo jest niezwykle odporny nawet na uszkodzenia mechaniczne – niestraszne mu ciężkie meble ogrodowe i przesuwanie ich po jego powierzchni. Łatwo usuwa się z niego zabrudzenia (zwłaszcza gdy jest zaimpregnowany odpowiednimi środkami). Oczywiście jest niezwykle odporny na działanie warunków atmosferycznych, dlatego sprawdzi się nawet na otwartym tarasie. Szaro-brązowa kolorystyka łupka będzie pasowała do każdej aranżacji. Kamień będzie doskonale pasował do drewnianych lub metalowych mebli. Niezależnie od stylu, w jakim wykończony jest dom i taras łupek ze względu na swoją neutralność będzie najlepszym rozwiązaniem.

Szerokie możliwości aranżacyjne

Kopalnia łupka szarogłazowego w Jenkowie posiada w swojej ofercie różnego rodzaju kamień, idealnie nadający się na wykończenie tarasu. Zarówno w formie nieregularnych bloków, jak i w formie kamienia ciętego czterostronnie, w kształcie prostokątów. Dzięki temu możliwe jest stworzenie na tarasie dowolnej aranżacji – wszystko zależy od naszej wyobraźni. Ciekawym sposobem jest wykończenie tarasu nieregularnymi płytami kamiennymi, które nadadzą mu niepowtarzalnego, trochę nieuporządkowanego charakteru. Tego typu taras sprawdzi się w aranżacjach zarówno nowoczesnych, jak i klasycznych. Najlepiej, jeśli ogród również będzie z pozoru trochę dziki – uzyskamy wówczas bardzo naturalny efekt, a tym samym wrażenie bezpośredniego obcowania z naturą. Aranżacje nieco bardziej klasyczne zostaną podkreślone przez kamienne płytki w formie prostokątów. Ich niewątpliwą zaletą jest łatwość układania – podobnie jak w przypadku klasycznych płytek tarasowych. Kamień cięty można wykorzystać również jako okładzinę ścian tarasu aby zabezpieczyć je przed uszkodzeniem, na przykład przez przesuwane meble.

Kamień na taras – szybko i łatwo

Na koniec warto wspomnieć, że kamień jest nie tylko ciekawym, ale również prostym i szybkim sposobem na wykończenie tarasu. Nie wymaga specjalnego przygotowania, ani umiejętności – zwłaszcza, jeśli wybierzemy łatwiejszy do układania łupek cięty. Z powodzeniem można układać go na poziomie gruntu wykonując jedynie podsypkę piaskową lub piaskowo-cementową. Ze względu na grubość płyt, która sięga od 4 do 8 cm taki sposób jest w zupełności wystarczający. Dodatkowo kamieniem elewacyjnym można z powodzeniem wyłożyć taras betonowy – więc niezależnie od tego, czy chcemy go dopiero zbudować, czy poszukujemy idealnego sposobu na wykończenie, kamień jest rozwiązaniem, które warto wziąć pod uwagę.