rynny
4 listopada 2016

Kategoria:
Dom i ogród

Jesienią zadbaj o swoje rynny!

Dlaczego konserwacja rynien jest ważna?

Mimo, że rynny mogą wydawać się tylko drobnym dodatkiem, wykańczającym całość konstrukcji budynku, to ich rola jest bardzo ważna.
To właściwy montaż rynien wpływa na to, czy w przyszłości ściany nie będą chłonęły odprowadzanej wody.

Alpiniści przemysłowi zajmujący się montażem rynien wiedzą, że zakończenie prac mocujących nie oznacza zakończenia dbania o same rynny.
Warto, aby raz lub dwa razy do roku sprawdzić drożność, szczelność oraz mocowanie naszych rynien. Jeżeli nie posiadamy odpowiedniego sprzętu alpinistycznego, dobrym rozwiązaniem jest zlecenie tego zadania fachowcom.

Dlaczego rynny się zapychają?

Jeżeli nasz budynek stoi w pobliży drzew, zachodzi ryzyko, że opadające liście lub drobne gałęzie zalegną w kanale rynnowym, a przy ich większej ilości, zablokują przepływ wody.

Kolejnym czynnikiem, powodującym zapychanie rynien, są ptaki. W porze wiosennej i letniej, potrafią zbudować w naszej rynnie gniazdo, które w konsekwencji stworzy blokadę dla odpływu wody i będzie konieczne jego usunięcie.

Jakie są konsekwencje niedrożnej lub poluzowanej rynny?

Jeżeli przepływ wody w naszej rynnie jest utrudniony lub całkiem zablokowany, może to doprowadzić do zerwania mocowania rynny. Wówczas konieczne będzie ponowne przytwierdzenie jej do budynku.

Inną konsekwencją niedrożnych rynien może być zalewanie przez wodę tynku, co w konsekwencji prowadzić będzie do przemakania ścian i tworzenia mchów, pleśni, grzybów lub innych, nieprzyjemnych i szkodliwych porostów.

Jeśli przeciekać będzie rynna dachowa, może to doprowadzić do zalewania okapu i zniszczenia konstrukcji dachu.

Gdy w niedrożnej rynnie zalegną duże ilości wody, a temperatura na zewnątrz osiągnie poniżej 0’C, niebezpieczeństwo zerwania się rynny i całkowitego zniszczenia jej ogromnie wzrasta. Pełna wody lub lodu rynna, potrafi ważyć nawet kilkaset kilogramów.

Na czym polega konserwacja rynien?

W domowych warunkach, drożność rynien można sprawdzić przy pomocy drabiny i wiadra z wodą. Warto jednak pamiętać, że kiedy nasza rynna jest zapchana, własny sprzęt i zdolności mogą nie wystarczyć. Wówczas należy skontaktować się z właściwym specjalistą, doświadczonym w pracy na wysokościach, czyli alpinistą przemysłowym.

Wiedza i kompetencje pozwolą mu na udrożnienie rynny oraz przekazanie nam wskazówek, jak należy dbać o nią w przyszłości. Dodatkowo fachowiec, któremu zleciliśmy pracę oczyszczenia rynien, sprawdzi ich mocowania na całej powierzchni oraz upewni się, że drożność została przywrócona.

Do kogo zgłosić się z zadaniem udrożnienia i konserwacji rynny?

Z takim zleceniem najlepiej zgłosić się do eksperta w dziedzinie. Z reguły firmy świadczące usługi prac porządkowych na wysokości, firmy odśnieżające czy firmy zajmujące się pielęgnacją zieleni, mają w swojej ofercie również udrażnianie i konserwację rynien.

Chcesz wiedzieć, jak zabezpieczyć się przeciw ptakom, odwiedź naszą stronę DlaAlpinisty.pl.