kocioł na pellet
12 września 2020

Kategoria:
Dom i ogród

Jakość kotła – co na nią wpływa?

Kocioł c.o. to jeden z kluczowych elementów centralnego ogrzewania. Odpowiada on za wytwarzanie ciepła, a czasami również produkcję ciepłej wody użytkowej. Dlatego jego wybór powinien być gruntownie przemyślany i dopasowany do realnych potrzeb gospodarstwa domowego.  Analizując modele kotłów dostępnych na rynku, klienci poszukują urządzeń wysokiej jakości. Ponieważ jest to pojęcie bardzo szerokie, sprawdźmy zatem, co wpływa na jakość kotła?

Na co warto zwracać uwagę, kupując kocioł centralnego ogrzewania?

Coraz częściej klienci mają świadomość, że zakup kotła c.o. to inwestycja na długie lata. Dlatego też w poszukiwaniach idealnego urządzenia nie kierują się wyłącznie jego ceną, ale również czynnikami bardziej technicznymi. Interesują ich zatem materiały użyte do produkcji kotła oraz zastosowanych w nim podzespołów. Zwracają uwagę na parametry robocze pieca m.in. moc, sprawność energetyczną, rodzaj obsługiwanego paliwa czy sposób jego podawania. Równie istotną sprawą jest okres gwarancji, sposób jej realizacji, czy dostępność części zamiennych. Wszystkie wymienione kwestie składają się na jakość finalnego produktu, dlatego każdą z nich warto przeanalizować odrębnie. Jak wyjaśnia ekspert sklepu 499.pl specjalizującego się w dystrybucji i montażu kotłów grzewczych:

O trwałości, a zatem także jakości pieców centralnego ogrzewania decyduje wiele czynników, a jednym z nich jest rodzaj materiałów, z jakich są one produkowane. Gatunek stali użytej do wykonania komory spalania oraz elementów wewnętrznych i konstrukcyjnych kotła powinien spełniać normy przewidziane dla stali żaroodpornej. To samo dotyczy materiałów izolacyjnych. Natomiast zawory, wentylatory i palniki muszą posiadać odpowiednie zabezpieczenia gwarantujące bezpieczeństwo w trakcie eksploatacji kotła. Warto także pamiętać, że nawet kocioł najlepszej klasy, jeśli zostanie niewłaściwie dobrany do układu grzewczego, może przysporzyć użytkownikowi wiele problemów, a nawet ulec poważnej awarii. Dlatego nie należy montować kotłów o większej mocy niż ta rekomendowana przez projektanta instalacji centralnego ogrzewania. Optymalnie dobrana moc urządzenia pozwoli uzyskać wysoką sprawność grzewczą, niską emisję spalin oraz zaoszczędzić na kosztach opału.

Czy rodzaj paliwa i sposób obsługi kotła wpływają na jego jakość?

Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że rodzaj paliwa, jakim jest zasilany kocioł oraz sposób jego obsługi mają niewiele wspólnego z jakością urządzenia. Jednak analizując to zagadnienie dokładniej, okazuje się, iż nie jest to wniosek pozbawiony sensu. Jak już zostało wspomniane wcześniej, pojęcie jakości dotyczy wielu kwestii nie tylko tych technicznych czy materiałowych. Obejmuje ono także koszty eksploatacji i komfort użytkowania. Wybierając kocioł na pellet wyposażony w zaawansowany sterownik, możemy bardzo precyzyjnie regulować temperaturą w pomieszczeniach, oszczędzając tym samym na kosztach ogrzewania. Natomiast podajniki paliwa, które coraz częściej stanowią standardowe wyposażenie kotła, powodują, iż obsługa urządzenia nie wymaga od użytkownika zbyt wiele zachodu. Warto również wspomnieć, że nagrody jakości, którymi mogą się pochwalić producenci kotłów centralnego ogrzewania, przyznawane są na podstawie ogólnej oceny urządzenia obejmującego jego budowę, użyte materiały oraz funkcjonalność użytkową.