podjazd
19 września 2021

Kategoria:
Dom i ogród

Jakim systemem odwodnić podjazd?

Gromadząca się woda opadowa jest dużym zagrożeniem dla znajdujących się w pobliżu budynków, ponieważ może powodować ich podtopienie lub przenikać przez ściany, prowadząc do ich zawilgocenia, co sprzyja niszczeniu struktury fundamentów i murów, jak również rozwojowi grzybów, pleśni lub glonów. Sposobem na wyeliminowanie tego zagrożenia jest ułożenie na utwardzonych nawierzchniach odpowiednich odwodnień.

Odwodnienia liniowe – najlepsza metoda odprowadzania wody

Najlepszym sposobem na wykonanie efektywnego, a przy tym estetycznego i bezpiecznego odwodnienia podjazdu będzie wykorzystanie odwodnienia liniowego. Składa się ono z korytek o kształcie zbliżonym do litery „U”, które od góry są przykrywane żeliwną kratką nazywaną rusztem. Ze względu na znajdujące się w niej otwory umożliwia on spływanie wody, a jednocześnie chroni przed przedostawaniem się większych zanieczyszczeń mogących blokować przepływ – liści, gałązek lub rozmaitych śmieci np. foliowych torebek. Zastosowanie odwodnienia z rusztem jest jednocześnie ochroną przed potknięciem czy uszkodzeniem felg lub opon przejeżdżającego samochodu.

Jak montuje się odwodnienia liniowe?

Odwodnienie liniowe może być ułożone w poprzek lub wzdłuż odwadnianej powierzchni. W przypadku podjazdu na ogół będzie ono wykonane w poprzek, jednak jeśli będzie on dość długi, warto rozważyć ułożenie dodatkowej instalacji. Korytka są układane z niewielkim spadkiem i montowane tak, by były zlicowane z nawierzchnią – na podjazdach będzie to na ogół kostka brukowa lub kamienna. Korytka mogą być połączone ze studzienką, w której powinien się znaleźć łapacz zanieczyszczeń, który nie dopuści do zablokowania przepływu i ułatwi oczyszczanie systemu. Ze studzienki woda musi zostać odprowadzona do kanalizacji lub studni chłonnej bądź drenażu rozsączającego.

Jaki rodzaj odwodnienia liniowego zastosować?

W przypadku odwodnienia podjazdu należy zadbać o to, by użyte elementy miały właściwą wytrzymałość na obciążenia. W domu jednorodzinnym w zupełności wystarczy zastosowanie odpływu w klasie obciążenia B125, które bez przeszkód zniesie masę samochodu osobowego. Jeśli w grę wchodzi podjazd, który będzie bardziej obciążany i przejeżdżać po nim będą również auta ciężarowe lub maszyny, konieczna będzie wyższa klasa wytrzymałościowa D400 lub nawet E600 – takie parametry sprawdzą się m.in. we wjazdach do firm czy na stacje benzynowe. Szeroki wybór elementów do systemów odwodnień można znaleźć w ofercie firmy AS PPH z Piaseczna, specjalizującej się w produkcji elementów do odwodnień liniowych i punktowych.