wykonczenie-tarasu
9 sierpnia 2018

Kategoria:
Dom i ogród

Jakim materiałem wykończyć taras?

Taras to miejsce, w którym możemy się zrelaksować po ciężkim dniu, lub spędzić przyjemny, letni wieczór wraz z najbliższymi. Żeby cieszył nas długo, powinniśmy mądrze wybrać materiał, z którego go wykonamy. Czym najlepiej jest wykończyć taras, by był nie tylko estetyczny, ale też trwały i funkcjonalny? W tym krótkim poradniku znajdziecie kilka naszych propozycji.

Drewno zawsze w modzie

Jednym z najczęściej wykorzystywanych materiałów do wykończenia tarasu, jest naturalne drewno. Taki taras prezentuje się bardzo atrakcyjnie, pasuje niemal do każdego budynku, jest ciepły i przyjazny – można po nim śmiało chodzić boso. Jednak wybierając drewno jako materiał do wykończenia tarasu, musimy pamiętać, że wymaga ono specjalnego zabezpieczenia. Tylko po dobrej impregnacji drewno nadaje się do zastosowania zewnętrznego. Poza tym, wybierając taki taras, musimy liczyć się z tym, że co jakiś czas trzeba będzie go odnawiać i wykonywać różne prace konserwacyjne. Bez tego taras bardzo szybko się zniszczy. Dużym problemem jest przede wszystkim wilgoć – może ona spowodować gnicie niewłaściwie zabezpieczonych przed takimi czynnikami zewnętrznymi desek.

Na bogato – taras z kamienia

Materiałem nadającym się na wykończenie tarasu jest też kamień naturalny. Jeśli wybierzemy granit, możemy mieć pewność, że taki taras będzie nam służyć i pięknie się prezentować przez bardzo wiele lat. Co istotne, kamień nie wymaga żadnej specjalnej konserwacji – wystarczy co jakiś czas go umyć. Dlatego jest to rozwiązanie niezwykle praktyczne. Ma jednak także pewne wady – po pierwsze, kamień jest dobrym przewodnikiem temperatur – w chłodne dni taki taras będzie bardzo zimny, w ciepłe, kamienie rozgrzeją się tak, że nie da się po nich chodzić. Wadą jest też oczywiście cena – taras wykończony kamieniem to najdroższa propozycja z naszego poradnika, co nie znaczy, że to rozwiązanie nie jest warte swojej ceny. Nieco taniej wyjdzie, kiedy zamiast dużych, granitowych płyt wybierzemy kostkę granitową.

Taras wykończony kostka brukową

Praktycznym i niedrogim rozwiązaniem jest wykończenie tarasu kostką brukową. Kostka brukowa, którą znajdziemy w ofercie firmy Arkadia Usługi brukarskie, jest dostępna w wielu różnych wariantach, dzięki czemu bez większego trudu stworzymy piękny taras, pasujący do całego naszego obejścia. Poza tym, kostka brukowa nie wymaga żadnej specjalnej pielęgnacji – w przeciwieństwie do drewna. Nie zrujnuje tez naszego budżetu. Jest przyjaznym materiałem, można po niej chodzić boso. Dlatego takie wykończenie tarasu sprawdzi się właściwie w każdej sytuacji.