pies
8 grudnia 2011

Kategoria:
Dom i ogród

Jakiego psa wybrać?

Posiadanie własnego czworonoga to wspaniałe doświadczenie – dlatego grono miłośników psów wcale nie maleje. Pies to nie tylko zwierzę, to także najlepszy i najwierniejszy przyjaciel, jakiego można sobie wyobrazić. Opieka nad psem sprawia wiele radości i jest niezwykle korzystna dla człowieka. Posiadacze psów są zdrowsi i bardziej optymistycznie nastawieni do życia. Pies w domu nie tylko zmusza swojego właściciela do ruchu (zwłaszcza, gdy psa trzeba wyprowadzać ze względu na brak własnego ogrodu), ale także ma na niego kojący wpływ – naukowcy dowiedli, że gładzenie sierści psa ma działanie uspokajające i relaksujące.

Obecność psa w domu sprawia, że nawet bardzo samotna osoba ma dla kogo żyć i kogo kochać. Pies to także zwierzę, które świetnie sprawdza się jako towarzysz dzieci – nie tylko dostarcza im radości i rozrywki, ale także uczy odpowiedzialności i wrażliwości.

Jeśli jeszcze nie posiadacie własnego psa, a chcielibyście go mieć, przeczytajcie nasz krótki poradnik. Dowiecie się z niego, jakiego psa wybrać i jak dbać o psa.

O tym, jakiego psa wybrać, decyduje kilka czynników. Pierwszym z nich jest oczywiście miejsce, w którym mieszkacie. Do mieszkania niewielkich rozmiarów lepiej wybrać psa małej lub średniej rasy, raczej o spokojnym usposobieniu. Psy gończe, myśliwskie czy też psy dużych ras potrzebujących ruchu – a więc owczarki, wyżły czy teriery powinniśmy raczej wybrać, jeśli dysponujemy dużą powierzchnią mieszkalną, a najlepiej domem z ogrodem. Na takiego psa możemy zdecydować się również, jeśli mamy dużo wolnego czasu, który możemy poświęcić na spacery z psem.

Rozważając, jakiego psa wybrać, warto zastanowić się nad adopcją zwierzęcia ze schroniska. Rozwiązanie takie ma dużo plusów – takie psy są zazwyczaj odporne, rzadko chorują, ponadto są niezwykle wdzięczne za zaopiekowanie się nimi – to najwierniejsi wśród najwierniejszych. Ponadto koszt kupna psa ze schroniska nie będzie wysoki – opłata jest bowiem symboliczna. To oczywiście rozwiązanie dla tych, którym nie zależy na posiadaniu psa określonej rasy, choć w schronisku można także znaleźć rasowe psy.

Ważne jest, aby przed kupnem zwierzęcia zacząć zdobywać wiedzę, jak dbać o psa. Opieka nad psem nie jest szczególnie kłopotliwa, ale wymaga poświęcania mu dużo uwagi i czasu. Każdy pies, niezależnie od wielkości, rasy i charakteru potrzebuje treningu – zarówno fizycznego, jak i związanego z nauką różnych komend. Dobrze ułożony pies nie sprawia właścicielowi problemów – odpowiednie wyszkolenie eliminuje zachowania agresywne wobec ludzi i innych zwierząt, pozwala na swobodne spacery, zapobiega demolowaniu przez psa domu czy mieszkania. Jeśli sami nie czujemy się na siłach, możemy skorzystać z usług którejś szkoły dla psów – profesjonalny treser pomoże nam odpowiednio wychować psa.

Wybór psa z długą sierścią będzie od nas wymagał stosowania zabiegów pielęgnacyjnych – jak mycie, strzyżenie i czesanie. Tu z pomocą przyjdą nam gabinety piękności stworzone specjalnie z myślą o psach. Oprócz nowej fryzury, będziemy mogli zafundować naszemu pupilowi psi manicure i masaż.

Oprócz jedzenia i wody, zabiegów pielęgnacyjnych oraz szkolenia, powinniśmy przede wszystkim dawać naszemu psu uczucie. Pies, który czuje się ważny dla swojego właściciela będzie spokojny, uległy i zrównoważony, a przede wszystkim odwdzięczy się tym samym – tylko że ze zdwojoną siłą.