zasłony w sypialni
9 czerwca 2021

Kategoria:
Dom i ogród

Jakie zasłony i firany najlepiej sprawdzą się w sypialni?

Dekoracje i akcesoria dobiera się zazwyczaj w zgodzie z przyjętym nurtem aranżacji. Podobnie jest z ozdobami okiennymi, takimi jak zasłony czy firanki. Można jednak wskazać kilka ogólnych tendencji, jakimi kierują się konsumenci podczas ich wyboru, a które z pewnością ułatwią podjęcie właściwej decyzji. Wiążą się zarówno ze stylem wnętrza, jak i współczesną interpretacją estetyki.

Pierwszym krokiem w celu dokonania odpowiedniego zakupu jest identyfikacja własnych potrzeb. Należy ustalić, w jakim zakresie ma miejsce zainteresowanie funkcjonalnością rozpatrywanego rozwiązania. Istotne jest to, czy potencjalny nabywca skupia się przede wszystkim na walorach estetycznych firany czy może poszukuje zasłony, która będzie skutecznie hamować dostęp promieni słonecznych do wnętrza mieszkania. Warto również sprawdzić, od jakiej strony – południowej, północnej, wschodniej czy zachodniej – znajdują się okna sypialni. To pomieszczenie szczególnie wrażliwe na nadmierną ekspozycję, ponieważ stanowi przede wszystkim strefę odpoczynku oraz relaksu. Jednak, jeżeli poszukuje się jasnego, przejrzystego pokoju, trzeba wybierać spośród lżejszych przysłon.

Miejsce zasłon i firan w wystroju wnętrz 

Przy dopasowywaniu firanek do dominującego stylu dekoracji należy wziąć uwagę nie tylko nastrój, jaki panuje w pomieszczeniu oraz kolorystykę, ale także własne preferencje. Oczywiście, rustykalna, zwiewna tkanina może nie pasować do ciężkiego, klasycznego nurtu aranżacji, jednak podstawowym kryterium powinno być to, w jakim wnętrzu dana osoba będzie się czuć swobodnie. W nowoczesnym, minimalistycznym mieszkaniu z pewnością sprawdzą się jednolite, gładkie „gardinki”, ale także te zdobione geometrycznym, regularnym wzorem. Z kolei w domu, w którym przede wszystkim dominuje moda na retro znajdzie się sypialnia z klasycznymi, florystycznymi motywami wydrukowanymi na materiale zasłon. Wrocław to miejsce, gdzie z pewnością można spotkać wiele podobnych rozwiązań.

W aranżacji wnętrz dużą rolę odgrywa gra światłem. Regulacja nasłonecznienia może sprawić, że dane pomieszczenie wyda się mniejsze, większe, zaciszne lub bardziej dynamiczne. W pokoju, jakim jest sypialnia zazwyczaj poszukuje się spokoju koniecznego do regeneracji straconych sił, dlatego w szczególności poleca się zasłony zaciemniające. Wybór takiego akcesorium okiennego pozwoli na jakościowy wypoczynek, niemożliwy w przypadku nadmiernego nasłonecznienia. Gruba tkanina będzie stanowić nie tylko ciekawe rozwiązanie w zakresie dekoracji oraz regulacji dostępu światła naturalnego, ale może także w pewnym stopniu tłumić dźwięki ulicy. Z pewnością oddziałuje na komfort domowników oraz estetykę wnętrza – jak twierdzi pracownik przedsiębiorstwa Dom Firan.

Zasłonki i firanki polecane do sypialni 

Wybierając rodzaj tkaniny, warto przyjrzeć się jakości zastosowanych materiałów. Innymi właściwościami będzie charakteryzować się tradycyjna bawełna, innymi – luksusowy jedwab. Rodzaj surowca wpływa także na sposób pielęgnacji zasłon bądź firan. Poszczególne tworzywa różnią się wymaganą temperaturą prania, stosowanymi środkami czyszczącymi, koniecznością prasowania lub jej brakiem, a nawet metodą czyszczenia: zmechanizowaną albo manualną. Takie czynniki istotnie wpływają na ostateczny zakup, ponieważ stanowią przesłanki o czasie potrzebnym na porządki. Należy także zastanowić się nad formą wykonania motywu czy wzoru. Ręczny haft wygląda całkowicie odmiennie od zautomatyzowanego wydruku, chociaż oba rozwiązania są estetyczne.