8 sierpnia 2019

Kategoria:
Dom i ogród

Jakie wkomponować skały ozdobne w ogrodzie?

Kamień to materiał, który nieodłącznie kojarzy się z dziką przyrodą. Jego naturalny charakter, oryginalne wzornictwo oraz odporność na oddziaływanie czynników atmosferycznych sprawiają, że jest on chętnie wykorzystywany w aranżacji ogrodów. Kamień ogrodowy może mieć różną postać: dostępne są otoczaki, płyty kamienne, kostka, a także głazy. Czym charakteryzują się skały ozdobne do ogrodu i jakie jest ich zastosowanie?

Charakterystyka skał ozdobnych do ogrodu

Skały ozdobne to jedna z dostępnych postaci kamieni ogrodowych. Od pozostałych form tego typu dekoracji odróżnia je przede wszystkim duży rozmiar. To bowiem okazałe monolity, które w ogrodzie górują nad roślinami i innymi elementami aranżacji. Na rynku dostępne są przy tym fragmenty różnego rodzaju skał, takich jak piaskowce czy też łupki gnejsowe.

Każdy z nich charakteryzuje się oryginalną kolorystyką i ciekawym wzornictwem, wyróżnia je też szlachetny, a zarazem bezpretensjonalny i naturalny charakter, który doda każdej przestrzeni elegancji, ale też nieco tajemniczości. – Mówi przedstawiciel P.H.U. Leszczyński, którego specjalnością jest sprzedaż kruszyw. – Tego typu skały to również trwała i wytrzymała ozdoba idealna do zastosowań zewnętrznych, odporna na opady, zmiany temperatur i inne niekorzystne warunki atmosferyczne.

Nic więc dziwnego, że w swoich ogrodach tak często umieszczamy ozdobne głazy, dzięki którym możemy tworzyć fantazyjne aranżacje o różnym charakterze: zarówno te bardziej klasyczne, jak i utrzymane w nowoczesnym duchu.

Zastosowanie skał ozdobnych w ogrodzie

Skały ozdobne, za sprawą swoich znacznych rozmiarów i niezwykłej estetyki, same w sobie stanowią wystarczającą dekorację, dlatego w ogrodach często umieszczane są pojedynczo, jako samodzielny element aranżacji. W ten sposób głazy wyróżniają się na tle roślinności i dominują nad innymi elementami aranżacji, przypominając kamienne dzieło sztuki – rzeźbę utworzoną przez siły natury. Jeśli jednak zależy nam na jeszcze bardziej okazałej kompozycji, skały ozdobne możemy z powodzeniem łączyć z innymi dekoracjami w ogrodzie. Staną się one doskonałym uzupełnieniem aranżacji wykonywanych przy użyciu kamieni o mniejszym formacie, np. otoczaków czy kamieni łamanych. W ten sposób stworzymy fantazyjny skalniak, który dzięki nieregularnym rozmiarom skał zaprezentuje się niezwykle naturalnie. Innym ciekawym pomysłem na wkomponowanie skał w aranżację ogrodu jest wykorzystanie ich do budowy kaskady lub fontanny. Naturalne głazy – efektowne i wytrzymałe – to idealne towarzystwo dla tego typu wodnych dekoracji. Skały możemy również wykorzystać do ozdoby różnych konstrukcji w ogrodzie – kwietników, wiat czy tarasów. Jak więc się okazuje, te duże kamienie dekoracyjne będą wspaniałym uzupełnieniem ogrodowych aranżacji.