środki do pielęgnacji drewna
27 sierpnia 2019

Kategoria:
Dom i ogród

Jakie środki i preparaty stosować do pielęgnacji drewna?

Drewniane meble od lat cieszą się ogromną popularnością. Jest to trwałe rozwiązanie, które wyróżnia się elegancją. Bardzo duży wybór dostępny na rynku sprawia, że można dopasować je praktycznie do każdego wnętrza. Jedną z najważniejszych kwestii, biorąc pod uwagę meble drewniane, jest ich pielęgnacja. Jakie środki i preparaty warto stosować, aby zachować niezmienny wygląd mebli przez długie lata?

Niezmienny wygląd mebli przez długie lata

Zachowanie odpowiedniego stanu mebli wymaga stosowania właściwych środków. Należy zauważyć, że nie każde drewno jest takie samo. W związku z tym sama pielęgnacja może się od siebie różnić. Bardzo ważne, aby dobrać idealny preparat do danej powierzchni lub jeżeli to niemożliwe – zastosować środek uniwersalny. Wykorzystanie niewłaściwej substancji może spowodować powstanie brzydko prezentujących się plam lub zabrudzeń. Może także zdarzyć się, że na drewnianej powierzchni powstaną niemożliwe do usunięcia zabrudzenia.

Specjalista z firmy Torys Spółka z o.o. zauważa: Zastosowanie zbyt dużej dawki środka chemicznego lub użycie zbyt tłustej substancji może wpłynąć na zniszczenia drewnianych mebli. Warto wybierać wyłącznie sprawdzone środki, które nie tylko czyszczą, ale także poprawiają kolor powierzchni i zapobiegają wchłanianiu wilgoci w jej strukturę – dodaje.

Na każdym opakowaniu środka do pielęgnacji drewna znajduje się instrukcja zawierająca dokładnie informacje dotyczące tego:

  • jak przygotować powierzchnię do czyszczenia,
  • jakiej ilości preparatu należy użyć,
  • co jaki czas należy przeprowadzać zabieg pielęgnacyjny.

Drewno w domu to nie tylko meble

Przestrzeń domowa wykorzystuje wiele elementów drewnianych. Meble są zaledwie jednym z nich. Jest to także stolarka okienna czy drzwiowa oraz podłogi. Również w ich przypadku konieczna jest odpowiednia pielęgnacja.

Jednak skąd wiadomo, jaki dokładnie preparat wybrać do pielęgnacji lub jaką szmatkę zastosować, aby nie uszkodzić powierzchni okiem czy drzwi? Z pomocą osobom, które nie mają żadnego doświadczenia, przychodzą producenci środków pielęgnacyjnych. Na rynku dostępne są całe zestawy. W ich skład wchodzą:

  • płyn do czyszczenia powierzchni wykonanych z drewna,
  • płyn, mleczko lub balsam do pielęgnacji powierzchni drewnianych,
  • specjalna miękka szmatka, która pomaga rozprowadzić obydwa produkty.

Tego typu zestawy dedykowane są specjalnym powierzchniom. Można zdecydować się na zakup produktów do drzwi, okien, mebli lub podłóg. Bardzo często można też dopasować produkty do koloru elementów, które będą czyszczone. Oprócz efektu wizualnego, środki chronią drewniane wyposażenie domu przed zarysowaniami, tworząc delikatną powłokę oraz przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym, które może wpływać na pojawienie się nieestetycznych przebarwień.  Dzięki nim drewno prezentuje się zawsze idealnie i jest pięknie odświeżone.