4 marca 2019

Kategoria:
Dom i ogród

Jakie schody wybrać do domu jednorodzinnego?

Rodzaj schodów oraz materiały, które posłużą do ich wykonania, powinny być dobrze przemyślane. Schody mogą doskonale wpasowywać się we wnętrze domu. Podstawą wyboru powinna być jednak wysoka funkcjonalność dopasowana do możliwości mieszkalnych. Każdy materiał, który używa się do ich produkcji, posiada zarówno wady jak i zalety.

Schody żelbetonowe

Wybór schodów powinien być podejmowany na etapie budowy domu, szczególnie w przypadku schodów wykonanych z żelbetonu. Występują one w dwóch wersjach. Schody monolityczne wykonuje się z prętów zbrojeniowych i betonu. Z kolei schody prefabrykowane robi się z gotowych elementów, które następnie są betonowane w specjalnie przygotowanych bruzdach ściennych. Żelbeton charakteryzuje się dużą wytrzymałością, wysoką ognioodpornością oraz masywną  i stabilną budową. Schody z betonu zajmują dużo miejsca i trudno jest uzyskać skomplikowane kształty. Poszczególne części schodów można wykończyć drewnem, ceramiką, marmurem, granitem, bazaltem lub innymi materiałami.

Schody drewniane

Drewno jest materiałem, który można wpasować w każde wnętrze. Schody drewniane mogą być wykonane zarówno w stylistyce klasycznej, jak i nowoczesnej. Cechuje je wysoka elegancja oraz możliwość stworzenia ciekawych stylów. Rodzaj drewna wpływa na wrażenia wizualne, ale również świadczy o wytrzymałości. Drewna miękkie nie są dobrym rozwiązaniem przy wysokim natężeniu ruchu. We współczesnych aranżacjach często korzysta się ze schodów ażurowych, jednak trzeba mieć na uwadze, że mogą one być niebezpieczne dla dzieci, osób starszych i zwierząt. W takim wypadku lepsze będą schody wspornikowe z podstopniami.

Schody metalowe

Mogą one posiadać dowolną konstrukcję. Podobnie jak schody drewniane, występują także w wersjach modułowych. W przypadku ograniczonego miejsca warto zastanowić się nad schodami spiralnymi. Mogą one jednak być problemem np. podczas znoszenia dużych mebli. Ekspert z firmy Schodex w Świętochłowicach dodaje:

Konstrukcje metalowe są bardzo uniwersalne, jednak ze względu na to, że przenoszą drgania powodujące charakterystyczny dźwięk, często wykańcza się je drewnem.

Elementy metalowe można malować według palety koloru RAL.

Schody szklane

Szkło nadaje oryginalnego efektu wizualnego. Jako materiał architektoniczny doskonale sprawdza się w minimalistycznych i modernistycznych wnętrzach nowoczesnych trendów architektury. Można je łączyć z okuciami wykonanymi ze stali nierdzewnej lub innych metali. Ich bardzo ważną cechą jest to, że optycznie nie dzielą wnętrza i przepuszczają światło, dzięki czemu wprowadzają wiele ciekawych rozwiązań aranżacyjnych.