Zmywarka pod zabudowę
12 maja 2020

Kategoria:
Dom i ogród

Jakie są zalety zmywarek?

Zmywarka w dzisiejszych czasach znajduje się już w praktycznie każdej świeżo urządzanej czy remontowanej kuchni. Wiele osób projektując swoją przyszłą kuchnię od razu myśli o tym, gdzie powinna się ona znaleźć. Jest to już więc tak samo podstawowy rodzaj kuchennych urządzeń AGD, jak lodówka, piekarnik czy płyta grzewcza. W artykule dokładnie opisujemy najważniejsze zalety zmywarek oraz odpowiadamy na pytanie, czy ich stosowanie jest opłacalne finansowo i nie wiążę się ze zwiększonym zużyciem wody.

Jakie są podstawowe zalety posiadania zmywarki w kuchni?

Umieszczenie zmywarki w kuchni niesie za sobą wiele korzyści. Najważniejszą z nich jest oczywiście brak konieczności własnoręcznego zmywania wszystkich zabrudzonych naczyń i sztućców. Wystarczy po prostu po gotowaniu i po posiłku wstawić wszystkie zabrudzone rzeczy do środka zmywarki i po jej zapewnieniu ją włączyć, żeby zamiast nas wykonała ten przykry obowiązek. Po zakończeniu pracy zmywarki wystarczy już tylko wyjąć czyste już rzeczy i umieścić je w szafkach i szufladach do przechowywania. Zmywarka bowiem nie tylko umyje za nas wszystkie brudne naczynia, ale je także dokładnie wysuszy, dzięki czemu po zakończeniu zmywania nie musimy ich własnoręcznie wycierać.  Dzięki posiadaniu zmywarki możemy więc zaoszczędzić dużo swojego czasu i poświęcić go na wykonanie przyjemniejszych czynności lub po prostu na odpoczynek. Obecnie w sklepach z urządzeniami AGD można znaleźć wiele różnej wielkości zmywarek do zabudowy oraz zmywarek wolnostojących, dzięki czemu bez problemu uda nam się wybrać takie urządzenia, które będzie najlepiej pasowało do aranżacji kuchni.

Jak wysokie są koszty eksploatacji zmywarek?

Wiele osób, które nie miały jeszcze nigdy możliwości zastosowania w swojej kuchni zmywarki, często zastanawiając się nad jej kupnem zaczyna kalkulować, jakie są jej koszty eksploatacji. Wiadomo, że pierwszym istotnym wydatkiem związanym z dokonaniem takiego zakupu jest koszt samego urządzenia, ale czy jego stosowanie nie zwiększy także istotnie otrzymywanych rachunków za wodę i rachunków za prąd?

Jak tłumaczy nasz rozmówca, doradca klientów ze sklepu internetowego AGD Smart: To nie prawda, ze mycie naczyń przy użyciu zmywarki wiąże się ze zwiększonym zużyciem wody. Według specjalistów i licznych przeprowadzonych badań, korzystanie na co dzień ze zmywarki wiąże się z dużo niższymi kosztami. Oczywiście to jak duże koszty ponosi się na co dzień w związku z ręcznym myciem naczyń nie jest tak łatwe do oszacowania, ponieważ zależy to od ilości zużywanej wody i płynu do mycia naczyń oraz od tego, w jaki sposób podgrzewana jest woda. Tym nie mniej już samo zużycie wody zazwyczaj jest dużo większe niż w przypadku korzystania ze zmywarki.

Jakie są realne koszty eksploatacji zmywarki?

Wszystko to, o czym wspominał nasz rozmówca jest prawdą. Co warto wziąć jednak także pod uwagę, zmywanie naczyń i sztućców w zmywarce jest kosztem powtarzalnym, tzn. że przy każdym cyklu zmywania jego koszt będzie dokładnie taki sam i będzie zależny od ilości zużytego prądu oraz od ilości zużytej wody, To jak duży jest to wydatek zależy od modelu posiadanej zmywarki oraz od wybranego tryby zmywania, których w każdym tego typu urządzeniu jest co najmniej 4-5.

Według przeprowadzanych badań, które są konieczne, żeby dopuścić daną zmywarkę do użytku, dobrej jakości zmywarka podczas jednego zmywania nie zużywa więcej niż 10 litrów zimnej wody. Podczas pracy zużywa oczywiście także energię elektryczną. Jak dużo, to zależy od klasy energooszczędności urządzenia. Cechujące się największą energooszczędnością zmywarki klasy A+++ na jedno zmywanie zużywają około 188 kW energii. Urządzenia gorszej (niższej) klasy, czyli A+ zużywają z kolei około 220 kW energii.

W porównaniu ze zmywaniem ręcznym ponoszone koszty są mimo wszystko jednak dużo niższe, ponieważ  przy myciu ręcznym takiej samej ilości naczyń jakbyśmy umyli w zmywarce średnio zużywa się w sumie nawet do 80 litrów ciepłej i zimnej wody. Oczywiście na koszt zmywania ręcznego wpływ będzie miało także to, w jaki sposób ciepła woda jest podgrzewana, ale i tak można śmiało powiedzieć, że korzystanie ze zmywarki na dłuższą metę jest dużo bardziej korzystne. Według przeprowadzanych wyliczeń koszt zakupu zmywarki w sklepie, przy normalnym jej użytkowaniu, średnio co dwa dni, powinien się zwrócić już po 2-3 latach. To naprawdę bardzo szybko, a jeżeli do tego dodamy swoją wygodę, brak konieczności ręcznego zmywania oraz zmniejszenie marnotrawienia coraz cenniejszej w dzisiejszych czasach wody,  to nad zakupem zmywarki naprawdę nie ma już co się dłużej zastanawiać, tylko po prostu warto jest to zrobić.