czujnik gazu
24 stycznia 2022

Kategoria:
Dom i ogród

Jakie są rodzaje czujników gazu do zastosowań domowych?

Czujniki gazu to bardzo przydatne urządzenia we wszystkich miejscach, gdzie znajdują się elementy związane z produkcją gazu i gazową instalacją grzewczą. Mają więc bardzo ważne zadanie, jakim jest ochrona życia i zdrowia przed szkodliwym wpływem np. tlenku węgla. Jaki rodzaj czujników gazu warto wybrać i dlaczego?

W jakiej formie występują czujniki gazu do zastosowań domowych i przemysłowych?

Jednym z popularniejszych rozwiązań w zakresie czujników gazu, są te z funkcją 2 w 1 (czujnika gazu i czadu). Pozwalają kontrolować w konkretnym pomieszczeniu domu stężenie gazu i tlenku węgla. Dobrej jakości detektory gazu z grupy urządzeń 2 w 1 wyróżniają się głównie wysoką czułością na przekroczone wartości norm. Innym rodzajem jest detektor nieszczelności gazu, dzięki któremu można kontrolować przepustowość przewodów, złącz w butlach i zaworach gazowych. W razie wykrycia ewentualnej nieszczelności czujnik poinformuje o zagrożeniu. Wybierając detektor ziemny, warto natomiast pamiętać o tym, aby detektor był wyposażony w profesjonalny wyświetlacz stężenia gazu, co ułatwi korzystanie z urządzenia. Proste detektory wycieku bazujące wyłącznie na wskaźnikach optycznych (lampki LED) nie nadają się do profesjonalnych pomiarów i ze względu na ograniczoną czułość, mogą być używane wyłącznie w przypadkach pojawienia się dużych wycieków gazu.

O czym pamiętać wybierając czujnik gazu do mieszkania?

Wybierając czujnik gazu do domu, warto przeanalizować swoje potrzeby i możliwości przestrzeni, w której będzie się znajdować. Do wyboru są urządzenia z różnymi systemami zasilania – bateryjnym, elektrycznym lub elektryczno-bateryjnym. Duże znaczenie ma także odpowiednio głośny sygnał dźwiękowy alarmu, który domownicy powinni rozpoznać. Dobrej jakości czujnik gazu powinien być także wyposażony w funkcję testu, która pozwala na skontrolowanie urządzenia. Wybierając czujnik gazu warto zaufać przede wszystkim sprawdzonym firmom, takim jak JBK SYSTEMS, które dbają o wysoką sprawność oferowanych systemów. Właściwa kalibracja połączona z najnowszymi rozwiązaniami programistycznymi sprawia, że czujnik gazu będzie działać sprawnie i odpowiednio szybko zareaguje na zagrożenia.

Dlaczego warto stosować czujnik gazu w przemyśle?

Czujnik gazu do zastosowań przemysłowych pozwala kontrolować stężenie niebezpiecznych dla zdrowia i życia substancji w powietrzu. Dzięki zastosowaniu profesjonalnych czujników gazu można uchronić się przed zatruciem oraz uszkodzeniem instalacji. Warto więc zamontować takie urządzenia w pomieszczeniu lub na zewnątrz, gdzie znajduje się piec, kocioł lub inne urządzenia przemysłowe.