brama garażowa
16 listopada 2019

Kategoria:
Dom i ogród

Jakie są rodzaje bram garażowych?
5 (100%) / 11 głosów

Jakie są rodzaje bram garażowych?

Wybór odpowiedniej bramy garażowej nie należy do najłatwiejszych. Producenci oferują nam rożne rodzaje bram garażowych o rożnych funkcjach. Zanim zdecydujemy się na konkretny rodzaj bramy, warto zapoznać się z modelami dostępnymi na rynku i poznać ich funkcje. Porównując je, wybierzemy bramę garażową, która spełni nasze potrzeby. Jakie więc bramy garażowe znajdziemy w sklepach? 

Brama uchylna

Jest to jeden z najpopularniejszych modeli bram garażowych. Brama uchylna jest otwierana ku górze za pomocą prowadnic. Podnosi się nad maską samochodu, a następnie chowa pod sufitem garażu. Tego typu bramy wykonane są zazwyczaj na podstawie konstrukcji aluminiowej lub stalowej. Natomiast ich wykończenie może być z okładziny drewnianej lub PVC. W dodatku bramy te kupimy w stosunkowo niskiej cenie. Jak mówią specjaliści z firmy Okmat,  brama uchylna sprawdzi się tylko na większym podjeździe, ze względu na miejsce, jakie potrzebuje, żeby się otworzyć. 

Brama segmentowa

To również popularny rodzaj bramy garażowej, który składa się z kilku segmentów. Zazwyczaj jest ich od 3 do 6 i połączone są zawiasami zabezpieczonymi uszczelkami. Jeśli chodzi o materiał, z jakiego bramy segmentowe są tworzone, to jest to najczęściej stal ocynkowana o różnej grubości, którą pokrywa blacha stalowa. Wykończenie takiej bramy może być pokryte farbą, drewnem, aluminium lub sztucznym tworzywem. Jeśli chodzi o sposób działania, to segmenty poruszają się na rolkach, które zamontowane są na ścianach i na suficie garażu. Bramy segmentowe występują w wersji pionowej oraz poziomej. Nie sprawdzą się one jednak w garażach o małej powierzchni i niskim suficie, ponieważ potrzebne jest miejsce, gdzie brama znajdzie się po otwarciu.

Brama rolowana

Kolejny rodzaj bram garażowych to brama rolowana, zwana również żaluzjową. Jej sposób budowy podobny jest do bramy segmentowej. Jej działanie można porównać do rolety okiennej, jednak mechanizm zamykania jest napędzany elektrycznie. Bramy te są bardzo szczelne, dzięki czemu chronią przed utratą ciepła. W dodatku, brama rolowana nie zajmuje dużo miejsca– potrzebujemy je tylko na kasetę o wysokości między 30 a 35 centymetrów. Dlatego też, sprawdzi się ona w garażach z małym bądź nierównym podjazdem.

Brama rozwierana

Bramy garażowe znajdziemy również w wersji tradycyjnej takiej jak brama rozwierana. Działa ona podobnie jak zwykłe drzwi, a więc posiada dwa skrzydła zamocowane na zawiasach, na bocznych ścianach garażu. Bramy te otwierają się na zewnątrz, dlatego też najlepiej sprawdzą się na większych i płaskich podjazdach.