zatkane rury kanalizacja czyszczenie kanalizacji
10 października 2020

Kategoria:
Dom i ogród

Jakie są najczęstsze przyczyny zatykania się rur?

Kanalizacja to w dzisiejszych czasach już niemal standardowa instalacja sanitarna – jest wygodna, ponieważ zwalnia nas z obowiązku regularnego wywozu nieczystości produkowanych w naszych gospodarstwach domowych. Nie oznacza to jednak, że nie zdarzają się z nią problemy – jednym z nich jest zatykanie się rur. Dlaczego do niego dochodzi i co należy w takiej sytuacji zrobić?

Nieodpowiedzialność domowników

Specjaliści działający w branży kanalizacyjnej nie mają wątpliwości, że najczęstszą przyczyną zatykania się rur kanalizacyjnych jest zaniedbanie ze strony osób korzystających z instalacji sanitarnej.

– Bardzo powszechnym błędem jest wrzucanie do toalety rzeczy, które nie powinny się w niej znaleźć

– mówi przedstawiciel firmy Wukokret, pogotowia kanalizacyjnego Szczecin

Przede wszystkim powinniśmy wystrzegać się wyrzucania ręczników papierowych, które nie rozpuszczają się w wodzie tak jak papier toaletowy, czy zwartych resztek jedzenia, np. kawałków warzyw. Wbrew pozorom nawet fusy z kawy czy herbaty mogą przyczyniać się do tego, że z czasem w rurze powstanie zator. Znanych jest nam również wiele przypadków, kiedy do toalety został wrzucony piasek czy nawet gruz.

A co z innymi ujściami do kanalizacji w naszym domu? Również w nich mogą powstawać zatory, np. z włosów, które w rurach łączą się z tłuszczami. Aby do tego nie dopuścić, warto wyposażyć odpływ w specjalne koszyki, zapobiegające zmywaniu tego typu odpadów do kanalizacji.

Błędy konstrukcyjne

Oczywiście, kanalizacja może ulec zapchaniu również z przyczyn absolutnie przez nas niezawinionych, np. w wyniku błędów popełnionych na etapie projektowania i wykonywania kanalizacji. Zdarza się to jednak dość rzadko.

Czynniki środowiskowe

Ostatnią z przyczyny zapychania się rur jest wpływ środowiska na kanalizację. Chodzi tutaj przede wszystkim o problem przerastających korzeniu. Jeśli w miejscu, gdzie przebiega rura kanalizacyjna, rośnie krzew lub drzewo, istnieje spore ryzyko, że rosnąc, roślina zacznie uszkadzać kanalizację i wnikać do jej wnętrza.

Jak poradzić sobie z problemem?

W każdej sytuacji, kiedy kanalizacja uległa zapchaniu i nie możemy usunąć zatoru samodzielnie, powinniśmy wezwać na pomoc specjalistów, wyposażonych w profesjonalnym sprzęt, między innymi samochody typu WUKO. Pojazdy te posiadają potężną pompę, która za pomocą długiego przewodu wprowadza do kanalizacji strumień wody. Wysokie ciśnienie cieczy jest wystarczające, by poradzić sobie z większością zatorów. Usługi WUKO w Szczecinie świadczy firma Wukokret. W ekstremalnych przypadkach, takich jak przerastające korzenie, konieczne jest zastosowanie mechanicznego udrażniania, przy pomocy specjalnych głowic tnących.