wyciek wody w domu
20 lipca 2022

Kategoria:
Dom i ogród

Jakie są najczęstsze przyczyny wycieków wody w domach i mieszkaniach?

Niekontrolowany wyciek wody może doprowadzić do dużych zniszczeń i poważnych strat materialnych. Warto więc interweniować już przy pierwszych oznakach wycieku z instalacji wody użytkowej lub instalacji grzewczej i wezwać specjalistów od lokalizacji awarii. Dzisiaj spróbujemy wyjaśnić, jakie są najczęstsze przyczyny wycieków wody w domach i mieszkaniach.

Dlaczego wycieki wody są niebezpieczne?

Woda, choć jest podstawą naszego życia, ma również niszczycielską siłę. Nietrudno wyobrazić sobie straty materialne, do jakich może doprowadzić wyciek z domowej instalacji wodnej lub centralnego ogrzewania. Z reguły kończy się to zniszczeniem mebli, odkształceniem drzwi i uszkodzeniem podłóg drewnianych, a czasami nawet awarią instalacji elektrycznej. W skrajnych przypadkach wycieki wody niszczą sprzęty i urządzenia domowe. Mogą także spowodować pojawienie się niebezpiecznych dla zdrowia mieszkańców pleśni lub innych mikroorganizmów, które doskonale rozwijają się w warunkach wysokiej wilgotności.

Co przyczynia się do wycieków wody?

Najczęstszą przyczyną wycieków wody z instalacji wodnej i grzewczej są uszkodzenia armatury hydraulicznej. Powolne wycieki wody mogą być spowodowane nieszczelnością zaworów wodnych lub wypracowaniem się uszczelek armatury. Bardziej obfity wyciek może nastąpić na skutek uszkodzenia wężyków zasilających odbiorniki wody oraz różnego typu awarie i perforacje rur. Podłączenia grzejników mogą także wykazywać pewną nieszczelność, która spowoduje ubytek wody w instalacji grzewczej i jej wyciek na zewnątrz. Poważną w skutkach awarią może być również mechaniczne uszkodzenie instalacji ogrzewania płaszczyznowego. Dlatego, jeśli dostrzeżesz w swoim domu pierwsze symptomy wycieku wody z instalacji, nie zwlekaj i wezwij specjalistyczną firmę, która podejmie się wykrycia wycieku, usunięcia awarii i w razie konieczności osuszenia budynku. Dobrym przykładem profesjonalnie działającej w tej branży firmy jest specjalista od wycieków Profhouse z Krakowa, która również świadczy usługi w Katowicach.

Jak wykrywa się wycieki wody z domowych instalacji?

W celu uniknięcia bezskutecznego poszukiwania wycieku i kucia ścian i posadzek „na ślepo” najlepiej wezwać specjalistyczną firmę zajmującą się lokalizacją wycieków wody. Koszt takiej usługi zwraca ubezpieczyciel, o ile masz wykupioną polisę. Firmy zajmujące się wykrywaniem wycieków stosują skuteczne i sprawdzone metody. Między innymi lokalizują wyciek wody gazem znacznikowym, który wpuszczają do instalacji. W miejscu nieszczelności wyciek zostanie zarejestrowany poprzez specjalną sondę. Inną metodą jest wykrywanie wycieku wody za pomocą kamer termowizyjnych i polega na obrazowaniu w podczerwieni.