ogrod-na-dachu
16 maja 2018

Kategoria:
Dom i ogród

Jakie rośliny wykorzystuje się w zielonych dachach ekstensywnych?

Zielony dach to świetny sposób na polepszenie izolacji zarówno termicznej, jak i akustycznej budynku, a także na podniesienie jego walorów estetycznych w ciekawy sposób. Wyróżniamy zasadniczo dwa typy zielonych dachów: intensywne i ekstensywne. Pierwsze wymagają o wiele wytrzymalszej konstrukcji dachowej i większych nakładów pracy, czasu i pieniędzy, jeśli chodzi o pielęgnację. Dlatego znacznie od nich popularniejsze są dachy ekstensywne. Czym się charakteryzują?

Inaczej niż w przypadku zielonych dachów intensywnych, na tych ekstensywnych znajdziemy rośliny, które rozrastają się raczej wszerz niż pionowo.

Ukorzeniają się one znacznie płycej niż wyższe odmiany, co pozwala zastosować istotnie cieńszą, a więc też mniej obciążającą dla dachu warstwę podłoża. Jednak główną ich zaletą jest to, że dach ekstensywny staje się praktycznie bezobsługowy.– mówi ekspert z firmy Green Flor.

Niewymagające

Inną ważną cechą roślin wykorzystywanych w przypadku ekstensywnych dachów zielonych jest ich bardzo wysoka odporność na silne nasłonecznienie i suszę, jak również zdolność do samoregeneracji. Wystarczy zaglądać do nich zaledwie raz na jakiś czas, dokonując przeglądu zieleni w celu rozsadzenia najbardziej wybujałych osobników tudzież uzupełnienia ewentualnych braków. Tylko jeśli zastosujemy niektóre gatunki traw, konieczne może się okazać ich regularne podlewanie i przycinanie – najczęściej jednak rośliny dobierane są tak, by eksploatacja zielonego dachu była jak najmniej uciążliwa.

Efektowne

Mimo że nie wymagają aż tylu zabiegów pielęgnacyjnych, rośliny dachów ekstensywnych wcale nie muszą prezentować się mniej okazale niż te sadzone na dachach intensywnych. Umiejętnie skomponowana mieszanka gatunków o różnych kolorach kwiatów i liści (m.in. biały, różowy, purpurowy, fioletowy, żółty, niebieski, a także oczywiście liczne odcienie zieleni) pozwoli stworzyć na dachu efektowny wielobarwny kobierzec.

Konkretne gatunki

Najlepszym wyborem, jeśli chodzi o zielone dachy ekstensywne, okazują się rośliny, które naturalnie występują w dość wymagających warunkach klimatycznych, czyli choćby w wysokich górach, stepie czy tundrze, gdzie wystawione są na ostre wahania temperatur, palące słońce czy też dłuższe okresy suszy. Popularne są więc różnego rodzaju rozchodniki (np. kamczacki, kaukaski, ostry, ościsty, Maksimowicza), rojniki (pajęczynowaty, murowy), mchy (skalniaczek szary, płonnik włosisty, pędzlik pospolity).