pokój dla nastoletniego dziecka
22 sierpnia 2019

Kategoria:
Dom i ogród

Jakie powinny być meble dla młodzieży?

Z czasem dzieci potrzebują więcej prywatności i przestrzeni dla siebie. W wieku nastoletnim ta potrzeba jest szczególnie silna. To właśnie wtedy, jeśli to możliwe, powinny mieć własny pokój. Ale jak go urządzić, aby spełniał wszystkie ważne funkcje i był ulubionym miejscem nastolatka? Oto kilka aspektów, na które warto zwrócić uwagę przed wyborem mebli i dekoracji.

Strefa nauki

Nastolatki mają z reguły o wiele więcej obowiązków szkolnych niż dzieci z młodszych klas. Dlatego potrzebują miejsca, w którym będą mogli uczyć się nawet przez kilka godzin dziennie. Wśród mebli młodzieżowych musi znaleźć się zatem biurko, które będzie stwarzało przestrzeń do pracy. Najlepiej, jeśli jest wyposażone w szafki i półki, w których nastolatek będzie mógł trzymać książki, zeszyty i przybory szkolne. Jeśli miejsca jest za mało, warto dokupić dodatkowe meble. W strefie nauki powinien panować porządek, aby nastolatek nie miał trudności ze skupieniem swojej uwagi na obowiązkach szkolnych. Poza tym, dobrze jeśli przy biurku znajdzie się lampka, która będzie bardzo przydatna w godzinach wieczornych, kiedy korzystanie z naturalnego światła stanie się niemożliwe.

Strefa odpoczynku

Obowiązki są ważne, ale nie można zapominać o regeneracji i odpoczynku po ciężkim dniu. Dlatego w tej strefie powinno znaleźć się przede wszystkim wygodne łóżko. Jeśli w pokoju jest wystarczająco dużo miejsca, dobrym pomysłem będzie wstawienie tam fotela lub kanapy. W tej strefie nastolatki będą mogły nie tylko relaksować się przy książce lub ulubionym serialu, ale również rozwijać swoje pasje i zainteresowania. Dla młodzieży z reguły ważne są kontakty z rówieśnikami. Dobrze jest, jeśli ten aspekt jest wzięty pod uwagę podczas planowania wystroju pokoju. Miejsce dla gości może stanowić wyżej wspomniana kanapa, dodatkowe krzesła albo stolik.

Pokój z charakterem

W wieku nastoletnim bardzo często kształtują się zainteresowania. Dlatego aby nastolatek czuł się dobrze w swoim pokoju, pomieszczenie powinno oddawać charakter jego właściciela. Ten efekt można osiągnąć poprzez wyposażenie sypialni w sprzęt służący do rozwijania pasji – malowania, piłki nożnej czy grania na instrumencie. Przydatne będą też dekoracje związane z tymi dziedzinami. Jeśli nastolatek bierze udział w konkursach czy zawodach, będzie potrzebował dodatkowej półki na dyplomy, puchary i medale. Te wszystkie sprzęty pomogą stworzyć w młodzieżowej sypialni niepowtarzalną atmosferę. Funkcjonalne zestawy mebli oferuje np. fabryka MEBLAR. Spersonalizowane wyposażenie sypialni to klucz do sukcesu. To właśnie w takim pokoju, nastolatek będzie się czuł, jak u siebie.