wywóz nieczystości
2 maja 2020

Kategoria:
Dom i ogród

Jakie pojazdy są wykorzystywane do wywozu szamba?

Wywóz zanieczyszczeń – dokładnie szamba – w świetle obowiązujących przepisów nie jest tak prostą czynnością, jak mogłoby się wydawać. Do tego celu konieczne jest wykorzystanie odpowiedniego pojazdu asenizacyjnego. Musi on spełniać określone parametry, gdyż tylko wtedy możliwe jest legalne wykorzystywanie go do pracy. Czym dokładnie charakteryzują się samochody do wywozu szamba?

Proces usuwania nieczystości zgodny z prawem

Wywóz nieczystości zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi wymaga zastosowania szczególnego bezpieczeństwa. Odpowiedni samochód do przewozu szamba to jeden z podstawowych wymogów. Oczywiście najchętniej wykorzystywaną metodą jest obecnie podłączenie instalacji do sieci kanalizacyjnej. Nie zawsze jednak istnieje taka możliwość. W takim przypadku konieczne jest zamówienie pojazdu asenizacyjnego, który zapewnia:

  • troskę o ekologię,
  • bardzo duże oszczędności.

Specjalista z firmy Sako-II zauważa: Samochody do wywozu zanieczyszczeń takich jak szambo są do tego celu odpowiednio przystosowane. Prawo określa wszelkie normy, które muszą spełniać. Ich specjalna konstrukcja przede wszystkim sprawia, że wykorzystanie tego typu aut nie zagraża między innymi nieprzewidzianym przeciekom.

Pojazdy do wywożenia szamba – budowa i zastosowanie

Podstawa pojazdów przeznaczonych do wywozu szamba to bardzo solidny i wytrzymały samochód ciężarowy, który wyposażony jest w specjalne komponenty: pompę oraz zbiornik o odpowiedniej pojemności i szczelności.

Pompa odpowiada za wytworzenie podciśnienia, co pozwala na szybkie zasysanie zanieczyszczeń oraz przetransportowanie ich do zbiornika. Jakość, jak również skuteczność pojazdów przeznaczonych do wywozu szamba opiera się przede wszystkim na ich solidnym wykonaniu z najlepszych materiałów dostępnych na rynku. Należy pamiętać, że samochód musi być dostosowany do przewożenia bardzo dużych obciążeń, na oddalone w znacznej odległości bezpieczne składowiska, które następnie zajmują się ich oczyszczaniem. Właśnie z tego względu wspomniana wytrzymałość jest tak istotnym aspektem.

Czy wszystkie samochody do wywozu nieczystości są takie same?

Klienci korzystający z usług firm odpowiedzialnych za wywóz nieczystości mogą spotkać się z różnymi pojazdami. Z czego wynika ten fakt? Producenci oferują gotowe pojazdy przystosowane do wywozu szamba, ale również zestawy składające się ze zbiornika wraz z pompą, które mogą zostać dopasowane do samochodów, jakie posiada osoba rozpoczynająca działalność związaną z utylizacją szamba.

W takich przypadkach do nadbudowy pojazdu wlicza się zintegrowaną całość systemu, w skład którego wchodzi szczelny i dopasowany zbiornik, kompresor, odpowiednie zabezpieczenie kompresora oraz dopasowane do wielkości zbiornika węże zasysające.

Najnowocześniejsze auta do wywozu szamba dodatkowo wyposażone są w specjalny system, który oddziela od siebie wodę oraz ścieki. Dzięki takiemu rozwiązaniu już na początku odbioru zanieczyszczeń rozpoczyna się proces ich oczyszczania.