kafelki nowoczesna lazienka
11 października 2020

Kategoria:
Dom i ogród

Jakie płytki wybrać do nowoczesnej łazienki?

Wiele osób decydujących się na remont łazienki zastanawia się nad doborem płytek. Mnogość rozwiązań, kolorów oraz faktur sprawia, że decyzja ta nie należy do najłatwiejszych. Płytki łazienkowe oprócz kwestii estetycznych powinny cechować się także trwałością oraz łatwością pielęgnacji.  Podpowiadamy, jakie rozwiązania w zakresie doboru płytek sprawdzą się do nowoczesnej łazienki.

Industrialne wnętrza

Nowoczesne wnętrza często przybierają industrialny charakter. Cechami charakterystycznymi dla tego stylu są naturalne materiały lub imitacje naturalnego wykończenia w postaci betonu bądź cegły, a także duże przestrzenie z przeszklonymi elementami. Aby wprowadzić ten styl do nowoczesnej łazienki, warto zdecydować się na białe płytki, optycznie powiększające przestrzeń oraz elementy je przełamujące. Przełamanie to może mieć miejsce dzięki zastosowaniu strukturalnych elementów w postaci wspomnianej cegły lub naturalnego betonu. Alternatywą są płytki imitujące te materiały, które oprócz charakterystycznego wyglądu, są także łatwiejsze w pielęgnacji.

Siła kontrastu

Wciąż modnym rozwiązaniem do nowoczesnej łazienki jest dobór płytek na zasadzie najsilniejszego z możliwych kontrastów, jakim jest zestawienie bieli oraz czerni. Nie da się ukryć, że jest to zestawienie ponadczasowe, które można użyć w niemal wszystkich stylach aranżowania wnętrz. Nie wolno jednak zapominać, że znaczenie w przypadku tego rozwiązania ma każdy szczegół. Osoby, decydujące się na to rozwiązanie muszą zdecydować się na wybrany stopień czystości kolorów, ich proporcje, a także wielkość.

Jak podkreśla ekspert reprezentujący salon płytek Biesiadecka:

Mimo że zestawienie płytek o barwie białej i czarnej wydaje się proste, dzięki odpowiedniemu dobraniu rodzaju powierzchni, stosowaniu ich naprzemienności, operowaniu dużymi bądź małymi płaszczyznami mono kolorowymi, można stworzyć ciekawe i unikalne rozwiązania, dopasowane do charakteru pomieszczenia i jego układu.

Stonowana baza i wyrazisty akcent

Jednym ze sprawdzonych motywów w nowoczesnych łazienkach jest także przełamywanie stonowanych i spokojnych płytek za pomocą wyrazistego elementu. Może być nim zarówno nasycony kolor ściany, jak i płytki o mocnej barwie lub wyrazisty dekor, a nawet zastosowanie rozwiązania w formie trójwymiarowej. Modne obecnie ciepłe i chłodne beże, wszelkie odcienie koloru szarego, a także zgaszona biel mogą stanowić bazę pod efektowne wykończenie.

Akcentem mogą być zarówno wielobarwne dekoracje ze szkła, jak i strukturalne dekory, a także wszelkie dodatki. Popularnym obecnie sposobem na porządkowanie przestrzeni w łazience jest zastosowanie wyraźnego motywu dekoracyjnego w strefie WC. Nowoczesna łazienka zawiera często ścianę ozdobioną w tym fragmencie przy pomocy popularnych obecnie patchworkowych i marokańskich wzorów.  Zabieg ten, mimo że wydaje się dość prosty, sprawia, że układ łazienki jest bardziej czytelny, a przestrzeń daje wrażenie uporządkowanej i schludnej.