kable elektryczne
18 stycznia 2022

Kategoria:
Dom i ogród

Jakie parametry powinny spełniać przewody w domowych instalacjach elektrycznych?

Instalacja elektryczna w budynku jest jedną z najważniejszych. Jeszcze na etapie budowy domu czy mieszkania powinna zostać dokładnie rozplanowana. Prawidłowe umieszczenie poszczególnych przewodów i przemyślenie ich położenia sprawia, że można uniknąć wydatków w przyszłości – na modernizację i przebudowę. Sprawdź, co powinieneś wiedzieć na temat przewodów w domowej instalacji elektrycznej.

Instalacja elektryczna w domu lub mieszkaniu – to warto wiedzieć

Rozplanowanie instalacji elektrycznej w domu to dość czasochłonne oraz skomplikowane zadanie. W przypadku braku odpowiedniej wiedzy i uprawnień nie warto decydować się na jej samodzielne planowanie. Jak zauważają specjaliści z takich firm, jak P.H.U. ELHURT – w przypadku tego typu prac konieczne jest skorzystanie z pomocy fachowców, którzy nie tylko dysponują odpowiednimi umiejętnościami oraz wiedzą, ale również potrzebnymi narzędziami.

Dlaczego instalacja elektryczna jest tak istotnym elementem każdego domu? Trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie bez dostępu do światła, telewizora, pralki czy innego sprzętu zasilanego z sieci elektrycznej. Rozmieszczenie przewodów zgodnie z wcześniej ustalonym planem pozwala na swobodne korzystanie ze wszystkich urządzeń – bez konieczności modernizacji sieci.

Wymagania dotyczące instalacji elektrycznej i jej przewodów

Sprzęt, który obecnie wykorzystuje się w domu, cechuje się dość dużą energooszczędnością. Wydawać by się zatem mogło, że zapotrzebowanie na energię elektryczną powinno być znacznie niższe. Nic bardziej mylnego. Same urządzenia to jedna kwestia, drugą jest natomiast ich liczba. Obecnie praktycznie w każdym domu jest zmywarka, suszarka, kominki elektryczne czy kilka telewizorów i komputerów. Wszystko wymaga odpowiedniego zasilania, dlatego przewody elektryczne sieci domowej muszą spełniać określone wymagania.

Najważniejszymi elementami każdej instalacji elektrycznej są dziesiątki metrów kabli, odpowiedzialnych za dostarczanie energii w wybrane miejsca. Konieczne jest zatem, aby spełniały najwyższe wymagania i standardy, dzięki którym nie będzie obaw o uszkodzenie instalacji.

Standardowo wykorzystuje się dwa rodzaje kabli, o grubościach:

  • 1,5 mm,
  • 2,5 mm.

Im grubszy przewód, tym korzystniej dla instalacji elektrycznej. Ma to znaczenie szczególnie w miejscach, gdzie sieć może być poddana znacznym obciążeniom. Przyjęło się, że grubsze przewody wykorzystuje się między innymi w kuchniach, gdzie oprócz czajników elektrycznych korzysta się z piekarnika czy zmywarki.