żaluzje zewnętrzne
14 lutego 2022

Kategoria:
Dom i ogród

Jakie osłony okienne najlepiej chronią przed słońcem?

Nadmierne nasłonecznienie pomieszczeń to zjawisko, mogące występować o każdej porze roku, jednak szczególnie latem jest ono najbardziej dokuczliwe. Jego konsekwencje to nie tylko podwyższona temperatura panująca w domu lub mieszkaniu, ale także obciążenie dla oczu, które szybciej się wtedy męczą. Skutecznym sposobem redukcji nasłonecznienia jest zastosowanie osłon okiennych. Sprawdźmy zatem, które z nich najlepiej chronią przed słońcem?

Jakie są rodzaje osłon okiennych?

Osłony okienne można podzielić na wewnętrzne i zewnętrzne. Różnią się one między sobą sposobem i miejscem montażu, rodzajem regulacji, typem materiału zastosowanego do ochrony pomieszczenia przed nadmiernym nagrzewaniem, a także skutecznością. Pierwsze z osłon instaluje się po wewnętrznej stronie okna. Wadą takiego rozwiązania jest słabsza efektywność, ponieważ sama szyba nie jest chroniona przed słońcem, a nagrzewając się, działa jak soczewka kumulująca ciepło, które przenika do pomieszczenia i tylko częściowo jest zatrzymywane przez osłonę.

Znacznie większą skutecznością charakteryzują się osłony montowane po zewnętrznej stronie okna. Można je zakupić m.in. w firmie Aluwood z Katowic, która oferuje wiele modeli takich osłon. Największą zaletą tego rozwiązania jest bezpośrednia ochrona szyby przed promieniami słonecznymi. Dzięki temu całe ciepło emitowane przez słońce odbija się od osłon, a tym samym nie ma szans przeniknąć do środka pomieszczenia.

Jakie osłony zewnętrzne są najlepsze?

Wśród różnych typów osłon zewnętrznych warto zwrócić szczególną uwagę na żaluzje fasadowe. Ten rodzaj osłon okiennych cechuje się wysoką skutecznością ochrony pomieszczeń przed nadmiernym nagrzewaniem. Dodatkowo stanowi estetyczne i praktyczne doposażenie okien. Szeroka gama kolorystyczna pozwoli natomiast dobrać kolor pasujący do elewacji domu, czy barwy profili okiennych. Wszystkie elementy systemu są odporne na niekorzystne warunki pogodowe, co eliminuje konieczność ich demontażu w okresie jesienno-zimowym.

Zdalna regulacja, w którą wyposażone są żaluzje fasadowe, umożliwia ich komfortową obsługę. Dzięki temu ustawienie osłony w dowolnej pozycji jest dziecinnie proste. Z kolei duży wybór wzorów pozwoli dobrać model najbardziej pasujący do architektury budynku. Warto również wspomnieć, że żaluzje fasadowe to także rodzaj izolacji. Ich zasłonięcie w zimne wieczory i noce ogranicza straty ciepła, gdyż zabezpieczone okna przepuszczają go znacznie mniej.