ogrody zimowe
15 listopada 2016

Kategoria:
Dom i ogród

Jakie okna zastosować w ogrodach zimowych?

Ogrody zimowe to zdobywający coraz większą popularność trend. Są to oszklone pomieszczenia, stanowiące połączenie tarasy lub werandy z salonem – możemy w nich spędzać komfortowo czas, ciesząc się widokiem na ogród i nie martwiąc się panującym na zewnątrz chłodem. Podstawą do urządzenia funkcjonalnego ogrodu zimowego jest dobranie odpowiednich okien.

Jakie cechy powinny mieć okna do ogrodu zimowego?

Głównym parametrem okien do ogrodu zimowego, powinien być współczynnik termoizolacyjności, opisywany przy pomocy jednostki Ug. Ma on bardzo duże znaczenie, gdyż szyby stanowią całą powierzchnię ścian i zadaszenia ogrodu. To właśnie w nich zachodzi cała wymiana cieplna między ogrodem a środowiskiem zewnętrznym. Najbardziej optymalnym rozwiązaniem będą okna zespolone, złożone z trzech tafli szkła, pomiędzy którymi znajduje się przestrzeń wypełniona argonem. Takie okna gwarantują współczynnik termoizolacyjności na poziomie 0,5 Ug. Obecnie konstrukcja nośna ogrodów zimowych wykonywana jest z drewna lub aluminium – ten drugi materiał cieszy się większą popularnością, gdyż nie wymaga konserwacji, jest bardziej plastyczny, lżejszy, a przy tym odznacza się wysokim współczynnikiem termoizolacyjności oraz znakomitą odpornością na różnego rodzaju uszkodzenia. Dzięki temu możliwe jest stworzenie konstrukcji o wąskich elementach, które dają wrażenie, że okna są większe, wpuszczają więcej światła, a przy tym nie ograniczają widoku na zewnątrz. Wysokiej jakości okna aluminiowe, idealnie nadające się do ogrodów zimowych znajdziemy w ofercie firmy Tom&Mar.

Dodatkowe parametry okien

Poza współczynnikiem termoizolacyjności okien warto zwrócić uwagę na inne właściwości okien przeznaczonych do budowy ogrodu zimowego. Ogród zimowy może stać się słabym punktem bezpieczeństwa naszego domu – jeśli szczególnie zależy nam na ochronie domu przed niepożądanymi gośćmi, powinniśmy zainteresować szybami antywłamaniowymi. Z kolei szyby refleksyjne będą idealne, jeśli chcemy nieco ograniczyć ilość światła słonecznego wpadającego do naszego ogrodu w momentach najwyższej aktywności słońca. Pokryte są one specjalną warstwą, które odbija nadmiar światła.