okna
10 stycznia 2012

Kategoria:
Dom i ogród

Jakie okna wybrać?

Wybór okien to jedna z najważniejszych kwestii, jaką powinniśmy rozważyć budując czy też remontując dom lub mieszkanie. Odpowiednio dobrane okna to nie tylko kwestia estetyki, ale także bezpieczeństwa mieszkańców (okna są jedną z podstawowych zapór chroniących nasz dobytek przed złodziejami), izolacji od hałasów zewnętrznych i zimna (lub upału). Dobre jakościowo okna pozwalają oszczędzać na energii potrzebnej do ogrzania domu czy mieszkania zimą. Dlatego warto zainwestować w okna nawet spore pieniądze – to inwestycja, która się zwróci.

Większość z nas zastanawiając się, jakie okna wybrać, próbuje podjąć decyzję na podstawie materiału, z jakiego są wykonane. Wybór okien dokonuje się więc między tymi wykonanymi z tworzywa sztucznego (plastiku) lub z drewna. Z estetycznego punktu widzenia materiał, z jakiego wykonane są okna, jest oczywiście istotny. Rzeczywiście trudno sobie wyobrazić chatkę w góralskim stylu z plastikowymi oknami. Jednak materiał nie jest jedynym czynnikiem, jaki powinniśmy wziąć pod uwagę podejmując decyzję, jakie okna kupić.

Aby okna były trwałe i można je było z łatwością otwierać i zamykać, muszą być sztywne. W przypadku okien drewnianych ma znaczenie drzewo, z jakiego są wykonane – im twardszy gatunek drewna (a taka jest popularna i niedroga sosna czy też świerk górski), tym sztywniejsze i bardziej odporne na wypaczenia okno. W przypadku okien plastikowych bardzo istotna jest konstrukcja profili i wzmocnień, a mniej samo tworzywo.

Kolejnym, niezwykle istotnym parametrem, jaki powinnyśmy rozważyć decydując, jakie okna wybrać jest szczelność – mierzona współczynnikiem infiltracji. Współczynnik ten powinien wynosić mniej niż 0,3 – jeśli okna są przeznaczone do pomieszczeń klimatyzowanych lub wentylowanych mechanicznie. Natomiast jego wartość powinna wynosić pomiędzy 0,5 a 1 – jeśli okna są przeznaczone do pomieszczeń wentylowanych grawitacyjne. Dobre okna powinny mieć nawiewnik – zamontowany w szybie, okuciu lub ramie.

Następna kwestia, jaką należy wziąć pod uwagę podczas podejmowania decyzji, jakie okna kupić, to izolacyjność akustyczna. To bardzo istotne, zwłaszcza w przypadku, gdy dom lub mieszkanie znajduje się przy ruchliwej ulicy lub w innym hałaśliwym miejscu. Najlepszą izolację od hałasu zapewniają szyby o izolacyjności wynoszącej między 36 a 46 decybeli. Dla mniej hałaśliwych miejsc odpowiednie będą szyby o izolacyjności wynoszącej 32 decybele.

I wreszcie ostatni, jeden z najważniejszych, czynnik, który powinien mieć wpływ na decyzję, jakie okna wybrać, czyli właściwości izolacyjne – również mierzone za pomocą współczynnika wyrażonego w liczbach. Jego symbolem jest litera U, a im niższa wartość współczynnika, tym lepsza izolacja termiczna. Nie wybierajmy okien o współczynniku wyższym niż 1,3. Jeśli planujemy budowę domu pasywnego – warto zamontować w nim okna o współczynniku wynoszącym nie więcej niż 0,8. Podczas zbierania informacji o energooszczędnych oknach pytajmy sprzedawców, czy są wyposażone w szyby termoizolacyjne. Dodatkową izolację cieplną zapewnia także zewnętrzna szyba okienna, która została pokryta tlenkami metali.