drzwi wewnętrzne
18 marca 2022

Kategoria:
Dom i ogród

Jakie możliwości wyboru dają drzwi wewnętrzne? Walory estetyczne i użytkowe.

Drzwi wewnętrzne powinny być trwałe i funkcjonalne. Poza tym istnieje szereg wymagań, jakie stawiane są drzwiom wewnętrznym. Producenci dostosowują swoje wyroby właśnie do obowiązujących norm, dlatego obecnie nie ma większego problemu z zakupem modeli zgodnych z prawem budowlanym. Jakie są zatem najważniejsze parametry drzwi?

Jakie powinny być drzwi? Wymagania techniczne

Wydawać by się mogło, że nie ma nic prostszego od zakupu drzwi wewnętrznych. Okazuje się jednak, że takie drzwi muszą spełnić szereg wymagań technicznych. Standardowa wysokość drzwi to 2 m. Inaczej sprawa wygląda z ich szerokością. Przykładowo, drzwi do ogólnodostępnych pomieszczeń użytkowych muszą mieć szerokość 90 cm. Z kolei drzwi do pomieszczeń przeznaczonych na stały pobyt ludzi mogą być węższe, a dopuszczalna ich szerokość to 80 cm. Są to na przykład drzwi do pomieszczeń kuchennych i łazienek, z tym że drzwi do łazienek muszą otwierać się na zewnątrz i mieć otwory ułatwiające dopływ powietrza.

Drzwi wewnętrzne nie powinny mieć progów. Podobne zasady obowiązują w budynkach użyteczności publicznej, gdzie standardowa szerokość drzwi pomijając pomieszczenia techniczne i gospodarcze to również 90 cm. Ten sam wymiar obowiązuje w przypadku drzwi ewakuacyjnych jednoskrzydłowych, a dla dwuskrzydłowych szerokość pojedynczego skrzydła wynosić powinna 60 cm. Szklane drzwi muszą być wykonane z materiału, który zapewni bezpieczeństwo użytkowników, zalecane są tafle szkła bezpiecznego.

Kupując drzwi najlepiej zdać się na profesjonalistów zaznajomionych z tajnikami prawa budowlanego. Najlepsze jakościowo drzwi spełniające wymogi obowiązujących dyrektyw produkuje firma Hormann, a szeroki asortyment wyrobów marki oferuje jej autoryzowany partner, firma Michalczyk z Wrocławia. Kompleksowa oferta drzwi wewnętrznych Hormann we Wrocławiu opiera się na wieloletnim doświadczeniu w branży i fachowym doradztwie.

Drzwi wewnętrzne. Jakość ma znaczenie

Kupując drzwi, warto zwrócić uwagę na jakość ich wykonania i zgodność z opisem producenta. Powierzchnia drzwi powinna być wolna od uszkodzeń i wad fabrycznych, do których zaliczają się pęknięcia, rysy, wgniecenia, mogące powstać także w czasie transportu. Połączenia elementów drewnianych powinny być wykonane bez szczelin i uskoków, podobnie jak miejsca łączenia elementów metalowych. Należy także ocenić wygląd ramy i ościeżnic pod kątem odkształceń. Kupując drzwi, warto także zapoznać się z kartą techniczną wyrobu, na której znaleźć można wszystkie najważniejsze informacje o produkcie.