Mieszkanie pracownicze
17 marca 2022

Kategoria:
Dom i ogród

Jakie mieszkanie może być określane mianem pracowniczego?

Mieszkania pracownicze to lokale wynajmowane dla pracowników firm. Popularne w ubiegłych dekadach kwatery stanowiły jedyną możliwość podjęcia pracy w dużym zakładzie w mieście. Obecnie wynajmuje się mieszkania dla pracowników przebywających na delegacjach lub osób zza wschodniej granicy. Wyjaśniamy, jakie mieszkania kwalifikowane są do pracowniczych.

Standardy lokali pracowniczych

W przypadku kwater pracowniczych należy wziąć pod uwagę nieco inne aspekty niż dla miejsc noclegowych. Wynajem mieszkań dla pracowników zwykle wiąże się z długoterminowym kontraktem. Oznacza to, że kwatery powinny być na tyle komfortowe, aby móc pełnić funkcje domu na czas delegacji.

Pracownicy powinni mieć do dyspozycji prywatną łazienkę, dobrze wyposażoną kuchnię i wygodną sypialnię, co pozwoli zapewnić funkcjonalną przestrzeń dla każdej z zakwaterowanych osób. Wynajmem kwater pracowniczych zajmuje się firma Synergia Nieruchomości, która dysponuje komfortowymi lokalami w Chorzowie i Rudzie Śląskiej. Z kolei w Katowicach dostępne są lokale na wynajem długoterminowy dla osób fizycznych. Mieszkania zlokalizowane są w niewielkiej odległości od centrum miast, a zatem pracownicy mogą liczyć na dobra komunikację z innymi dzielnicami.

Korzyści dla pracownika i pracodawcy

Kwatery pracownicze to dobre miejsce na dłuższy pobyt poza miejscem zamieszkania związany z realizacją celów zawodowych. Lokale dla pracowników finansowane są przez pracodawców, dzięki czemu osoba oddelegowana do innego miasta nie musi ponosić kosztów związanych z wynajmem ani tracić czasu na długie i męczące dojazdy do miejsca pracy. Z takiej formy bardzo często korzystają osoby przyjeżdżające do większych miast w celach zarobkowych.

Wynajem wspomnianych wcześniej kwater pracowniczych w Katowicach nie wiąże się z wysokimi kosztami – z pewnością jest to dużo mniejsze obciążenie finansowe niż wynajem mieszkania. Dzięki zakwaterowaniu pracowników w mieście, w którym świadczone będą usługi, można uniknąć organizacji transportu zbiorowego. Wynajmując kwatery pracownicze, pracodawca nie ma obowiązku zwracania kosztów noclegowych w hotelach, ani kosztów dojazdu do pracy.

Reasumując, wynajem kwatery pracowniczej niesie obopólne korzyści. Pracownik nie traci czasu na wyczerpujące dojazdy, a więc wykonuje swoje obowiązki w sposób bardziej efektywny. Ponadto kwatera stanowi doskonałą przestrzeń do odpoczynku i regeneracji sił. Pracodawca z kolei zyskuje możliwość odliczenia faktur za wynajem od podatku.