Łóżeczko dla niemowlaka
6 maja 2020

Kategoria:
Dom i ogród

Jakie łóżeczko jest najlepsze dla niemowlęcia?

Łóżeczko dla małego dziecka to najważniejszy mebel, który muszą zakupić rodzice jeszcze przed jego narodzinami. Podejmując decyzję o kupnie, należy bardzo dobrze przemyśleć wybór. Łóżeczko powinno być nie tylko estetycznie wykonane, ale również bezpieczne i funkcjonalne. Podpowiadamy, jak wybrać najlepsze łóżeczko dla niemowlęcia.

Na co zwrócić uwagę przy kupnie łóżeczka?

Podstawowym kryterium, które należy wziąć pod uwagę przy kupnie miejsca do spania dla dziecka jest materiał, z którego wykonane jest łóżeczko. Najbezpieczniejsze jest drewno sosnowe, które charakteryzuje się dużą wytrzymałością i wysokiej klasy jakością. Oprócz tego niezbędne jest posiadanie wszystkich atestów bezpieczeństwa i nietoksyczności. 

Drewniany materiał łóżeczka niejednokrotnie pokryty jest farbą. Jest to istotne, aby wzbogacić walory estetyczne mebla, jednakże niektóre farby bardzo łatwo odchodzą od drewna. Stwarza to niebezpieczeństwo dla małego dziecka, które w późniejszym czasie ząbkuje i może gryźć szczeble łóżka. Warto wybierać łóżeczka, w których nie ma ryzyka odpryśnięcia farby.

Kolejną kwestią, na którą warto zwrócić uwagę jest odległość między szczeblami. Przyjmuje się, że nie powinna być większa niż 6 cm, aby dziecko nie wypadło z łóżeczka.

O kryteriach wyboru łóżeczka dla niemowlęcia wypowiada się pracownik sklepu E-Mebluś: Podejmowanie decyzji o kupnie łóżka dla dziecka powinno być brane w sposób kompleksowy. Miejsce do spania powinno być przede wszystkim bezpieczne w codziennym funkcjonowaniu – siedzeniu, wstawaniu i podczas zabawy w łóżeczku.

Rodzaje łóżeczek dla dziecka

Na rynku istnieje kilka rodzajów łóżeczek dla niemowląt, które nie tylko gwarantują im bezpieczeństwo, ale także zapewniają wygodne użytkowanie rodzicom. Można wybierać spośród standardowych łóżeczek, ale także wielofunkcyjnych, które są połączeniem kilku mebli.

Łóżeczka dostawne są przeznaczone dla dzieci, których rodzicom zależy, aby podczas snu mieć je blisko siebie. Tego rodzaju łóżeczka mogą być dostawiane do miejsca spania rodziców, a dzięki zdejmowanym szczebelkom rodzice mają bezpośredni dostęp do dziecka. Co więcej, wysokość materaca dziecka można wyregulować do poziomu materaca rodzica.

Bardzo dobrym wyborem są także łóżeczka wielofunkcyjne, które mogą zostać przekształcone w tapczan i służyć dziecku przez kilka kolejnych lat. Ponadto, takie łóżeczka posiadają wmontowane przewijaki i szuflady. Te bardziej zaawansowane w konstrukcji mogą mieć również przytwierdzone półki i małe komody.

Jaka wielkość będzie odpowiednia?

Wybór łóżka powinien również uwzględniać jego wymiary. Na rynku można spotkać najczęściej standardowe wymiary 120 cm x 60 cm, a także większe – 140 cm x 70 cm. Wybór konkretnego zależy od tego, ile miejsca można przeznaczyć na łóżeczko dziecka w swoim domu, a także na ile lat ma służyć.

W sytuacji, gdy łóżeczko dziecka ma znajdować się w sypialni rodziców przez pierwsze lata lub jeśli nie jest zbyt duża, warto kupić mniejsze łóżeczko. Jeśli jednak dziecko od początku posiada swój pokój lub można pozwolić sobie na większe łóżeczko dziecka w sypialni rodziców, najodpowiedniejsze będą wymiary 140 cm x 70 cm.