Kołdra 4 pory roku
12 lipca 2022

Kategoria:
Dom i ogród

Jakie kołdry nadają się do spania przez cały rok?

Kołdra całoroczna, zwana również kołdrą 4 pory roku to produkt uniwersalny, który zapewnia komfortowy sen niezależnie od temperatury na zewnątrz. Dobra kołdra całoroczna musi przepuszczać powietrze latem, aby zapobiec przegrzaniu się organizmu, a jednocześnie dobrze ogrzewać ciało zimą. Które rodzaje kołder sprawdzają się najlepiej do spania przez cały rok i na jakie wypełnienie się zdecydować?

Co to są kołdry typu 4 pory roku?

Specyficznym rodzajem uniwersalnego pokrycia do spania jest kołdra typu 4 pory roku. Składa się z dwóch części różniących się grubością i właściwościami cieplnymi. Obie pościele można połączyć napami, w celu uzyskania bardzo ciepłej kołdry, która sprawdzi się nawet podczas niskich temperatur. Cieńsza część zawiera mniejszą ilość wypełnienia o właściwościach przepuszczających powietrze, aby pozwolić ciału swobodnie oddychać latem, a druga z nich ma lepsze właściwości izolacyjne. Kołdra 4 pory roku to wygodne i ekonomiczne rozwiązanie, które pozwala na wybór grubości okrycia, w zależności od indywidualnych preferencji i odczuwania ciepła.

Jaka jest najlepsza całoroczna kołdra?

Do najpopularniejszych całorocznych kołder należą te z naturalnym wypełnieniem z puchu i z pierza. Puch gęsi charakteryzuje się licznymi właściwościami, które sprawiają, że surowiec ten samodzielnie reguluje temperaturę. Zimą skutecznie utrzymuje ciepło, a latem przyjemnie chłodzi, minimalizując tym samym ryzyko przegrzania. Ponadto gęsi puch jest sprężysty i lekki, a przy odpowiedniej pielęgnacji może z powodzeniem służyć przez wiele lat. Tańszą alternatywę stanowi pościel półpuchowa zawierająca np. 70% pierza i 30% puchu. Tego typu produkt również zapewni chłodzenie latem, a zimą będzie oddawać ciepło. Wysokiej jakości całoroczne kołdry puchowe można zakupić np. w sklepie internetowym PenPol.

Jakie wypełnienie może mieć kołdra całoroczna?

Kołdra całoroczna może mieć również inne rodzaje wypełnień, m.in. syntetyczne lub z wiskozy bambusowej, która dzięki właściwościom higroskopijnym świetnie chłodzi latem, a zimą izoluje wilgoć z otoczenia, zapewniając komfortowy sen. Osoby mające alergię na puch i pierze mogą zdecydować się na syntetyczną pościel z włóknem silikonowym i poszyciem z mikrofazy. Produkt ten zapobiega gromadzeniu się i rozwojowi roztoczy oraz grzybów i można prać go samodzielnie w domu. Najlepiej zdecydować się na kołdrę z pikowanym pokrowcem, który skutecznie utrzyma wkład w odpowiednim miejscu. Produkty z syntetycznym wypełnieniem rekomendowane są osobom, które rzadko marzną i nie potrzebują w okresie zimowym bardzo grubej kołdry.