klej do układania płytek
6 marca 2022

Kategoria:
Dom i ogród

Jakie kleje najlepiej nadają się do układania płytek?

Jeśli chciałbyś udekorować swoje mieszkanie pięknymi kafelkami, musisz pamiętać o tym, że zakup płytek to dopiero połowa sukcesu. Żeby upewnić się, że będą one trzymać się danego podłoża w każdych warunkach: w deszczu, przy dużej wilgoci czy wysokiej temperaturze, musisz kupić klej o odpowiednich parametrach technicznych. Na co jednak zwrócić uwagę i które spoiwa wybierać, by płytki nie pękały, nie zmieniały koloru i nie odklejały się od podłoża?

Nie zapomnij o tym, wybierając klej do płytek!

Kleje do układania płytek różnią się od siebie parametrami technicznymi oraz roboczymi. Niektóre z nich są bardziej odporne na wilgoć; inne z kolei doskonale znoszą naprężenie podłoża. Dlatego, aby wybrać właściwy produkt, najpierw określ:

  • gdzie montowane będą płytki: wewnątrz mieszkania czy na elewacji,
  • czy kafelki będą znajdować się w pomieszczeniach o dużej wilgotności,
  • jaki jest rodzaj podłoża: czy jest odkształcalne i ma wybrzuszenia lub chropowate powierzchnie,
  • rozmiar i nasiąkliwość kafelków.

Jakie właściwości powinien mieć klej do płytek?

Bardzo istotnym parametrem jest tzw. tiksotropowość, która określa przyczepność danego spoiwa. Pod tym względem najlepsze są substancje mineralne oraz poliuretanowe. Warto jednak zwrócić również uwagę na odkształcalność kleju. O tym, jakie znaczenie ma ta właściwość, opowiedział nam ekspert ze składu budowlanego Baustoff + Metall:

Najpopularniejszym oznaczeniem odkształcalności jest symbol S1. Umieszcza się go na opakowaniach spoiw o standardowej elastyczności, które nie muszą przejmować naprężenia związanego z pracą podłoża. Najczęściej takie kleje są wykorzystywane wewnątrz domów i mieszkań do mocowania niedużych płytek. Z kolei do kafelków montowanych na elewacji, klejonych na starej glazurze oraz dużych płyt, polecam spoiwa z oznaczeniem S2. Mają one podwyższoną elastyczność, co gwarantuje lepszą przyczepność przy odkształcającym się podłożu.

Warto również pamiętać o tym, by do łazienek oraz kuchni wybierać płytki wodoodporne o obniżonym spływie. Są one odporne na wilgoć i po wypoziomowaniu nie zapadają się pod własnym ciężarem. Na zewnątrz warto użyć spoiw mrozoodpornych (najlepiej oznaczonych symbolem S2).

Wybierz klej dopasowany do rodzaju płytek

Jeżeli wiesz już, jakie właściwości powinna mieć chemia budowlana służąca do klejenia płytek, musisz jeszcze przemyśleć, który rodzaj kafelków chcesz zamocować za jej pomocą. Jeśli planujesz zamontować małoformatowe płytki o niskiej nasiąkliwości, np. ceramiczne, wybierz spoiwo mineralne z oznaczeniem S1. Alternatywą dla tej substancji będzie klej żelowy – ma on dużą przyczepność, bardzo dobrze redukuje naprężenia podłoża oraz jest odporny na działanie wilgoci i wysokich temperatur.

Planujesz montaż płyt G-K? W takim razie najlepszym wyborem będzie klej gipsowy. Produkt ten przyda się podczas mocowania płyt zarówno wewnątrz mieszkania, jak i na elewacji. Co ciekawe, można go używać w pomieszczeniach, w których stała wilgotność powietrza wynosi nawet do 70%! Klej gipsowy możesz wykorzystać też m.in. do klejenia pustaków ceramicznych, cegieł oraz bloczków betonowych.

Jaki jednak klej wybrać do kafelków wielkoformatowych o dużej nasiąkliwości? Płytki z kamienia naturalnego, granitu czy marmuru, ze względu na swoją porowatą budowę, są wrażliwe na przemieszczanie się wody. Dlatego najlepszym wyborem będzie substancja wykonana na bazie białego cementu. Takie spoiwo zapewni przyczepność dużych płyt nawet przy wysokiej wilgotności powietrza oraz – w przeciwieństwie do standardowych klejów cementowych – zapobiegnie powstawaniu przebarwień.