marmurowy blat kuchenny
13 stycznia 2022

Kategoria:
Dom i ogród

Jakie kamienie najlepiej nadają się na blaty kuchenne?

Blaty kuchenne są w dużym stopniu narażone na zachlapanie, zabrudzenie, wysoką temperaturę i uszkodzenia mechaniczne. Z tego względu powinny być wykonane z materiałów, które są wytrzymałe, a jednocześnie łatwe w pielęgnacji. Te wymogi spełniają kamienie – jednak nie każdy w równym stopniu nada się na blat kuchenny. Przyjrzyjmy się bliżej, jakie rodzaje kamienia najlepiej sprawdzają się w kuchni.

Z czego wykonać kamienny blat kuchenny? Najlepiej z granitu!

Najlepszym kamieniem do produkcji blatów kuchennych jest granit. Jest to skała magmowa, która cechuje się wysoką wytrzymałością mechaniczną. Granitowego blatu nie sposób zaplamić, zarysować, zetrzeć lub uszkodzić w inny sposób. Dlatego jest to jeden z materiałów, z których wykonywane są blaty kamienne w zakładzie kamieniarskim SCAL PRO z Białej Podlaskiej.

I chociaż granit jest niezwykle twardy, dzięki nowoczesnym metodom obróbki możliwe jest uzyskanie dowolnych kształtów granitowego blatu. Nic nie stoi na przeszkodzie, by w blacie wyciąć otwory pod płytę indukcyjną lub zlewozmywak, a krawędzie obrobić w taki sposób, by były gładkie i estetyczne.

Blat kamienny marmurowy? Tak, ale pod pewnymi warunkami

Marmur jest skałą wapienną i z tego względu dość miękką. Jednak nadal mówimy o kamieniu, a więc materiale niezwykle wytrzymałym. Dlatego marmur znajduje zastosowanie we wnętrzach, nie tylko jako okładziny, ale również jako blaty kuchenne i łazienkowe. Co prawda konieczne jest zastosowanie impregnatu, aby w kamień nie wnikały zabrudzenia i woda, jednak odpowiednio zaimpregnowany marmurowy blat będzie prezentował się wyjątkowo w każdej kuchni.

Szczególnie że kamień ten wyróżnia niesamowite bogactwo kolorów i wzorów. Od białego, z ledwo widocznymi szarymi smugami, przez szarości, beże, brązy, aż po odcienie zieleni. Marmur występuje również w odcieniach pomarańczu, czerwieni, różu, a nawet błękitu, dlatego sprawdzi się w nawet najbardziej nietypowych aranżacjach.

Blaty kuchenne z kwarcytu – niepowtarzalne i wytrzymałe

Kwarcyt, podobnie jak marmur jest skałą metamorficzną, a więc powstaje z przeobrażenia innych skał. Blaty kwarcytowe przypominają marmurowe, jednak są od nich znacznie wytrzymalsze. Jeśli dodatkowo zostaną zaimpregnowane, zniosą nawet najtrudniejsze warunki i będą odporne na brud, wysokie temperatury i wodę. Z marmurem łączy je nie tylko sposób powstania, ale również szeroki wybór kolorów i wzorów. Wytrzymałość granitu i piękno marmuru – to sprawia, że kwarcyt jest jednym z najlepszych kamieni na blaty kuchenne.