elektryczne ogrzewanie podłogowe
9 czerwca 2021

Kategoria:
Dom i ogród

Jakie kable grzewcze stosuje się w instalacjach podłogowych?

Ogrzewana podłoga stanowi dodatkowy luksus w mieszkaniu lub domu. Jednak instalacja takiego rozwiązania nie jest prosta. Trzeba o tym aspekcie pomyśleć już podczas konstrukcji budynku, ponieważ budowniczy musi uwzględnić dodatkowy ciężar podczas obliczania siły nośnej dla całego obiektu. Dlatego ważne jest, aby montaż powierzyć profesjonaliście. Dowiedz się więcej.

Czym jest ogrzewanie podłogowe?

Ogrzewanie podłogowe jest systemem pozwalającym na uzyskanie optymalnego rozkładu ciepła w pomieszczeniu, w którym jest zastosowane. Celem tej instalacji jest doprowadzenie to tego, żeby podłoga była o kilka stopni cieplejsza od powietrza. System ten szczególnie polecany jest alergikom ze względu na fakt, że kurz unosi się, a ciepło utrzymuje się na dole.

Ponadto ciepła podłoga przynosi korzyść w postaci dostarczania optymalnej temperatury przy podłodze, przez co nie trzeba grzać całego pomieszczenia. Co za tym idzie, w chłodniejsze dni można dostarczyć świeże powietrze do lokalu, ponieważ w kontakcie lokatora z podłogą będzie odnosił on wrażenie, że w pomieszczeniu jest ciepło.

Jakie są rodzaje ogrzewania podłogowego?

Przy podjęciu decyzji o chęci montażu ogrzewania podłogowego należy bardzo poważnie zastanowić się nad rodzajem systemu oraz nad tym, jak to ciepło ma być dostarczone. Wyboru należy dokonać w sposób przemyślany, ponieważ instalacje różnią się od siebie i zmiana decyzji będzie wiązała się z dużymi wydatkami. – podpowiada pracownik firmy TWM-TERMO.

Pierwszym systemem jest ogrzewanie podłogowe wodne. Zalecane jest do domów, które mają kocioł kondensacyjny lub pompę ciepła. Instalację tę można połączyć z każdym źródłem, które będzie w stanie nagrzać wodę. Żeby móc efektywnie korzystać z ogrzewania, woda musi być nagrzania do maksymalnie 50 stopni Celsjusza.

Ogrzewanie podłogowe elektryczne wykorzystuje przepływ prądu o napięciu 230 V. Można je podzielić na instalację akumulacyjną i bezpośrednią. Ta pierwsza polega na wolniejszym nagrzewaniu się podłogi, jednak też dłużej to ciepło oddaje. Metoda bezpośrednia pozwala błyskawicznie nagrzać posadzkę i wykorzystuje się do tego maty oraz folie grzewcze, na które nakładane są materiały wykończeniowe.

Jakie kable stosuje się w ogrzewaniu podłogowym?

Do instalacji stosuje się kable grzewcze stałooporowe i zmiennooporowe. Te pierwsze są zasilane jedno- oraz dwustronnie, ale częściej korzysta się z jednostronnych ze względu na łatwiejszy montaż. Przewody mają dwie oddzielone od siebie żyły grzewcze, które znajdują się w izolacji ochronnej. Sprzedawane są one w gotowych zestawach.

Zmiennooporowe kable grzewcze łączą ze sobą żyły miedziane na całej długości kompozytem półprzewodnikowym. Do swojej pracy wykorzystują temperaturę otoczenia. Jeśli spada, kable oddają więcej ciepła. Potocznie mówi się, że są to kable samoregulujące. W przeciwieństwie do przewodów stałooporowych, tych nie kupuje się w gotowych zestawach. Monter po dobraniu ich mocy przycina je na odpowiednią długość w miejscu montażu.

Na koniec warto dodać, że montaż ogrzewania podłogowego elektrycznego w połączeniu z systemem paneli fotowoltaicznych daje bardzo dobry wynik ekonomiczny, a nawet bezkosztowe ogrzewanie.