gatunki traw na grunty orne
13 lutego 2022

Kategoria:
Dom i ogród

Jakie gatunki traw wybrać na grunty orne?

W przypadku gospodarstw rolnych z niewystarczającym areałem użytków zielonych, szczególnie wskazana jest polowa uprawa traw. W ten sposób powstają krótkotrwałe użytki zielone, które pozwalają na uzyskanie brakującej ilości paszy objętościowej. Odpowiednie gatunki traw i roślin motylkowych można wprowadzić do płodozmianu polowego i wykorzystać w formie międzyplonu. Podpowiadamy, jakie gatunki traw nadadzą się najlepiej na grunty orne.

Gatunki traw wskazane na grunty orne

Krótkotrwałe użytki zielone świetnie sprawdzają się w zrównoważonym systemie gospodarowania gruntami ornymi. Tym samym uprawa traw nie tylko podtrzymuje wydajność zmianowania, ale także pozwala na uzyskanie dobrej jakości stanowiska dla roślin następczych. Na szczególną uwagę wśród traw na gruntach ornych zasługują:

Życice (trwała, wielokwiatowa, westerwoldzka) – życica trwała jest to gatunek luźnokępkowej niskiej trawy. Jej żywotność wynosi zwykle 3 do 5 lat. Szybko odrasta po koszeniu oraz dobrze znosi zgryzanie przez zwierzęta. Ze względu na wysoką zawartość substancji odżywczych, smakowitość i strawności jest cenioną trawą pastewną. Życicę trwałą cechuje szybki wzrost oraz dobre krzewienie. Natomiast życica wielokwiatowa jest rośliną gęstokępkową, która dorasta średnio do 80 cm. Cechuje ją największa wśród uprawianych traw zawartość cukrów rozpuszczalnych w wodzie, dlatego łatwo ulega zakiszeniu. Ze względu na szybki przyrost świetnie sprawdza się do krótkotrwałej uprawy na gruntach ornych – zwłaszcza w jednorocznej formie; życicy westerwoldzkiej.

Kostrzewy (trzcinowa, łąkowa) – są to często spotykane gatunki traw. Kostrzewa trzcinowa charakteryzuje się wysoką wytrzymałością na niekorzystne warunki termiczne oraz wilgotnościowe. Odmiany pastewne dostarczają dobrego siana. Natomiast kostrzewa łąkowa jest bardziej wymagająca, dostarcza za to paszy o wysokiej strawności i smakowitości. Obydwa gatunki często znajdują się w mieszankach traw na grunty orne produkowanych przez przedsiębiorstwa, takie jak DSV Polska z siedzibą w Wągrowcu.

Festulolium – jest mieszańcem kostrzewy łąkowej lub trzcinowej z życicą wielokwiatową lub trwałą. Jest to gatunek luźnokępkowej trawy wysokiej z mocno rozwiniętym systemem korzeniowym. Cechuje się dużym plonem masy suchej, wysoką odpornością na susze, zimotrwałością oraz bardzo dobrą wartością pokarmową i smakowitością.

Tymotka łąkowa – gatunek trawy, który znosi długotrwałą okrywę śnieżną oraz ostre bezśnieżne zimy. Świetnie sprawdza się w mieszankach motylkowo-trawiastych na krótkotrwałych użytkach zielonych. Jest stosowana jako dodatek podnoszący smakowitość mieszanki traw pastewnych.