malowanie dekoracyjne ścian
11 stycznia 2022

Kategoria:
Dom i ogród

Jakie formy wizualne można uzyskać dzięki malowaniu dekoracyjnemu?

Malowanie ścian to jeden z najczęściej wybieranych sposobów ich wykończenia. Trudno się dziwić, jest to metoda prosta, estetyczna i stosunkowo tania. Ostatnio jednak coraz więcej się słyszy o malowaniu dekoracyjnym, które pozwala, bardzo urozmaić wnętrze i uzyskać różne efektowne formy wizualne. Czym dokładnie jest malowanie dekoracyjne i dlaczego stanowi ciekawą alternatywę dla innych sposobów wykańczania wnętrz?

Co to jest malowanie dekoracyjne?

Moda na stylowe, nowoczesne aranżacje bardzo zmieniła wygląd współczesnych mieszkań. Bogato zdobione meble zastępuje się prostymi, a minimalistyczny trend powoduje, że usuwa się wszystko, co zbędne. Nie ma niepotrzebnych mebli ani wystawek z bibelotami. Dużą rolę odgrywa za to zabawa formą, kształtem, fakturą i kolorem.

W ten właśnie kierunek idealnie wprost wpasowuje się malowanie dekoracyjne, czyli malowanie ścian tak, by nie tworzyć po prostu jednolicie pokrytej farbą powierzchni, ale kreować ozdobne formy wizualne. Takie malowanie wymaga już nie tylko podstawowej wiedzy, ale też doświadczenia, dobrej jakości materiałów malarskich i zdolności artystycznych. Jakie efekty można dzięki nim uzyskać?

Jakie formy wizualne uzyskasz dzięki malowaniu dekoracyjnemu?

Malowanie dekoracyjne umożliwia zamianę zwykłej ściany w prawdziwe dzieło sztuki albo surową, klimatyczną ozdobę mieszkania czy biura. Pozwala uzyskać takie efekty, jak:

  • ombre lub cieniowanie koloru – chodzi tu o efekt przechodzenia kolorów, przenikania różnych odcieni pochodzących z jednej palety barw;
  • figury geometryczne, pasy, kropki – jedno- lub wielokolorowe;
  • malowanie postaci lub motywów przyrodniczych – świetny pomysł na ozdobienie ścian w pokoju dziecięcym, ale nie tylko. Salon ze stylową grafiką namalowaną na ścianie z pewnością wzbudzi zainteresowanie gości;
  • imitacja betonu, drewna, rdzy na ścianie – to jeden z najgorętszych trendów, doskonale komponujący się z dzisiejszym industrialnym stylem. Im większe umiejętności malarza, tym bardziej imponujący efekt.

Próbować samemu czy zatrudnić fachowców?

Oczywiście swoich sił w malowaniu dekoracyjnym może spróbować każdy, zwłaszcza jeśli ma się ograniczyć do przestrzeni swojego domu. Prawda jest jednak taka, że zdecydowanie bezpieczniej jest zatrudnić specjalistów – na przykład ekipy remontowej – Rafał Hertel.

Bez wiedzy o doborze farb, technikach malowania (to nie jest to samo, co malowanie na papierze czy nawet płótnie!), odpowiednich narzędzi, pewnej ręki i wyobraźni bardzo łatwo zepsuć efekt i zmarnować farbę. Zdecydowanie lepiej zostawić sprawę w fachowych rękach.