Czynności pielęgnacyjne w ogrodzie po zimie
6 czerwca 2022

Kategoria:
Dom i ogród

Jakie czynności pielęgnacyjne w ogrodzie należy wykonać po zimie?

Kiedy zaczyna się wiosna, to na właścicieli ogrodów czeka sporo pracy. Po zimie trzeba wykonać mnóstwo czynności porządkowych i pielęgnacyjnych. Jedne rośliny budzą się do życia, inne trzeba  zasadzić. Sama trawa także potrzebuje zabiegów, dzięki którym zmieni się w piękny, zielony dywan. Sprawdź, jakie czynności pielęgnacyjne należy wykonać po zimie w ogrodzie.

Czynności pielęgnacyjne w ogrodzie po zimie

Odpowiednie zadbanie o ogród po zimie sprawia, że szybko będzie można cieszyć się pięknymi kwiatami, gęstą, dorodną trawą i kwitnącymi krzewami. Zanim jednak przyjdzie ten czas, trzeba wykonać sporo prac porządkowych i czynności pielęgnacyjnych. Do tych najważniejszych zalicza się:

  • sprzątanie – czyli usuwanie wszelkich igieł, liści i gałązek, które pokryły ogród w czasie zimy; na tym etapie przydadzą się przede wszystkim solidne grabie;
  • nakłuwanie darni i nawożenie trawnika;
  • uzupełnianie ubytków ziemią i zasiewanie jej trawą;
  • przycinanie krzewów i gałęzi – prace pielęgnacyjne związane z dbaniem o krzewy i drzewa zaliczają się do tych trudniejszych; wymagają wiedzy, która umożliwia nie tylko właściwe przycinanie krzewów (sanitarne oraz formujące), ale też dobór odpowiedniego momentu na tę czynność;
  • przygotowanie rabat – usunięcie chwastów, wysypanie kompostu, ewentualne dosadzanie nowych roślin.

Po zimie trzeba też zająć się czyszczeniem chodnika w ogrodzie, porządkowaniem kamyków ozdobnych i posprzątaniem wszelkich elementów małej architektury, jeśli tylko takie znajdują się na działce.

Prace pielęgnacyjne w ogrodzie – fachowe ręce do pomocy

Jesteś właścicielem ogródka? Zatem zapewne dobrze wiesz, że po zimie jest w nim wiele do zrobienia. Im większa działka, tym więcej pracy do wykonania. Choć wielu osobom sprawia ona przyjemność, to jednak na tym etapie czasem przydają się fachowe ręce do pomocy. Ogrodnik dobierze odpowiedni nawóz, pomoże Ci zadbać o trawnik, we właściwy sposób i w optymalnym momencie przytnie gałęzie drzew i krzewów oraz wykona nowe nasadzenia. Takie usługi pielęgnacyjne świadczy np. firma Ogrody Green Time. Oddając swoją działkę w ręce specjalistów, można być pewnym, że będzie ona zadbana. Nie warto więc się tego obawiać.

Kiedy prace porządkowo-pielęgnacyjne zostaną wykonane, znacznie łatwiej samemu na bieżąco dbać o ogród. Skorzystanie z pomocy na pierwszym etapie pozwoli natomiast uniknąć błędów, które odbiłyby się negatywnie na kondycji roślin i ich wyglądzie. Przekłada się to także na oszczędność czasu, którym rzadko dysponuje się w nadmiarze.